Китайският президент обеща да построи „модерна социалистическа държава”
По думите на Си Дзинпин китайският социализъм навлиза в нова ера

Китайският президент Си Дзинпин откри 19-ия Национален конгрес на Китайската комунистическа партия в сряда с обещание да построи „модерна социалистическа държава”, която никога няма да копира чужди политически системи и която ще остане отворена към света.
„Чрез дълъг период на упорита работа, социализмът с китайски характеристики навлезе в нова ера, това е нова историческа посока в развитието на нашата страна”, заяви Дзинпин в речта си пред конгреса, който ще продължи една седмица. Китай ще облекчи пазарния достъп за чуждестранни инвестиции и ще разшири достъпа до сектора си от услуги.
Китай ще продължи да отваря своята икономика и ще задълбочи финансовите реформи
Китай ще задълбочи икономическите и финансови реформи и ще отвори още повече пазарите си за чуждестранни инвеститори. Целта е икономическият ръст на страната да бъде не само бърз, но и качествен. Това обясни Дзинпин по време на речта си на конгреса на Китайската комунистическа партия в сряда.
Китай ще продължи със своите реформи, насочени към пазара, и ще позволи на пазара да играе решаваща роля при разпределянето на ресурси. „Отворената врата на Китай няма да бъде затворена, а ще бъде отворена по-широко”, заяви Дзинпин.
По думите му правителството в Пекин „ще разчисти правилата и практиките, които възпрепятстват единния пазар и лоялната конкуренция, ще подпомогне развитието на частните фирми и ще стимулира жизнеността на всички видове пазарни субекти”. Същевременно, въпреки че изрази подкрепа за пазарните реформи и частните фирми, държавният глава на Китай също така призова за по-силни и по-големи държавни компании.
Защо светът гледа към Си Дзинпин и конгреса на Китайската комунистическа партия
Въпреки че за мнозина, които нямат интереси в областта на китаистиката, 19-ият Национален конгрес на Китайската комунистическа партия може да звучи като незначително събитие, то не е такова. Конгресът събира на едно място 2300 членове на партията от всички части на Китай. На този конгрес партията избира ръководството си, а заедно с него и политиките си, за следващите пет години. Като се имат предвид огромното население, икономика и военна сила на Китай, 19-ият Национален конгрес би могъл да начертае дневния ред, не само за Пекин, но и за голяма част от света. По-голямата част от международните наблюдатели прогнозират, че на конгреса ще бъде дадена още повече власт на един човек: Си Дзинпин.
„Това, което иска да направи той, е да създаде много личен стил на управление, където да изглежда, че няма алтернатива на Си Дзинпин по отношение на придвижването на страната напред”, коментира за Washington Post Рана Митер, професор по модерна китайска история и политика в Оксфордския университет. „Точката за сравнение е Владимир Путин, който също води много личен стил на управление”, добавя той.
Има и други, по-неприятни точки за сравнение. Щайн Ринген, авторът на книгата „Перфектната диктатура: Китай в XXІ в.”, коментира за американското издание, че Дзинпин е ленинист. Джон Помфрет, бивш шеф на китайската редакция на Washington Post, има дори по-зловещо предупреждение: „Дзинпин се е позиционира като защитник на наследството на Йосиф Сталин.”