Кои държави ще страдат от индийската забрана за износ на ориз?
Експертите очакват негативните последици в глобален мащаб да са по-тежки от ситуацията през 2007 г.

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Забраната за износ на ориз от Индия ще удари световните пазари и се очаква милиони да бъдат засегнати, пише CNBC. Най-голямата тежест обаче ще падне върху азиатските и африканските потребители.
Индия, най-големият износител на ориз в света, забрани износа на бял ориз, без басмати, на 20 юли, тъй като правителството се опитва да укроти нарастващите цени на храните на вътрешния пазар и „да осигури адекватна местна наличност на разумни цени“.
Страната представлява повече от 40% от световната търговия с ориз.
Малайзия изглежда е най-уязвима според нашия анализ“, написа Barclays в скорошен доклад, подчертавайки значителната зависимост на страната от индийския ориз.
Страната внася значителна част от потреблението си на ориз, а Индия представлява сравнително голям дял от този внос“, пишат анализаторите.
Сингапур вероятно също ще бъде засегнат, като според доклада Индия представлява около 30% от вноса на ориз в града държава.
Barclays обаче отбелязва, че Сингапур в голяма степен зависи от вноса на храни като цяло, не само на ориз. Страната в момента е в процес на търсене на изключения от забраната на Индия.
В момента цените на ориза се движат на десетилетни върхове, като климатичният феномен Ел Ниньо излага на допълнителни рискове световното производство и в други големи азиатски производители на ориз, като Тайланд, Пакистан и Виетнам.
Barclays посочва, че Филипините ще бъдат „най-изложени на покачването на глобалните цени на ориза“, като се има предвид, че теглото на ориза е най-голямо в кошницата от стоки и услуги, които се следят при измерването на инфлацията в страната.
Други засегнати региони
Азия не е единственият регион, засегнат от забраната за износ на ориз от Индия, много африкански и близкоизточни нации също са уязвими.
Пазарите, силно изложени на експортните ограничения на Индия, са съсредоточени в Африка на юг от Сахара и в региона на Близкия изток и Северна Африка (MENA), пише BMI, изследователски отдел на Fitch Solutions. Фирмата посочва Джибути, Либерия, Катар, Гамбия и Кувейт като „най-изложените“.
Оттеглянето на Индия от експортния пазар на бял ориз, без басмати, идва след забраната от миналия септември за доставки на натрошен ориз. Това означава, че до 40% от износа на ориз в Индия вече го няма, според прогнозите на BMI.
Това не е първият път, когато Индия налага подобна забрана, но въздействието този път може да бъде по-мащабно от преди.
През октомври 2007 г. Индия наложи забрана върху износа на различни от басмати ориз, само за да вдигне временно забраната и да я наложи отново през април 2008 г., изпращайки цените с почти 30% нагоре до рекордните 22.43 долара за тегло (cwt).
Цените са се утроили за период от шест месеца, според Международният център за картофи (CIP), занимаваща се със селскостопански изследвания.
Самаренду Моханти, азиатски регионален директор на CIP, отбеляза, че Индия не е била основен играч в глобалния износ на ориз, без басмати, тогава и сегашната забрана има „по-голямо въздействие“, отколкото преди 16 години.
Той добавя, че мащабът на забраната ще зависи от това как реагират другите вносители и износители на ориз.
„Възможен хаос“ на пазарите?
Ако големите износители на ориз, като Виетнам и Камбоджа, наложат своя собствена форма на експортни ограничения, а значителни вносители, като Индонезия и Малайзия, започнат да трупат запаси, светът е изправен пред възможен хаос на пазара на ориз“, каза Моханти.
Той предупреди, че може дори да е по-лошо от последствията през 2007 г.
„Мащабът на хората, засегнати от индийската забрана за износ ориз, ще бъде в милиони“, каза Моханти, добавяйки, че по-бедните потребители в съседните на Индия държави, особено Бангладеш и Непал, ще бъдат най-тежко засегнати.
Има много малка вероятност тази забрана да бъде отменена“, каза Моханти, добавяйки, че тя ще остане поне до общите избори в Индия през април следващата година.
Южноазиатската нация в момента се бори с високите цени на зеленчуците, плодовете и зърнените храни – проблем, който може да навреди на изборните перспективи на премиера Нарендра Моди.
Инфлацията в Индия се повиши до 4.8% през юни на фона на скока на цените на храните – но все още в рамките на целта на централната банка за инфлация между 2 и 6%.
Инфлацията обаче „заплашва да достигне 6.5% през юли“, изчислява HSBC в доклад от 24 юли.
Икономисти от банката предупредиха, че екстремните метеорологични явления могат допълнително да натоварят реколтата.
Ако доставките намалеят, може да има глобални ценови последици, които да се разпространят върху пшеницата, която е частичен заместител“, отбелязват анализаторите.
Икономистите казаха, че цените на зърнените култури вече се покачват както в страната, така и в световен мащаб, като негативен ефект има и излизането на Русия от черноморската сделка за зърно.