Кои храни ще продължат да поскъпват през 2025 г.?
През октомври цените на храните в световен мащаб са били на най-високото си равнище от април 2023 г.
Цените на храните в света неотдавна достигнаха 18-месечен връх и се очаква някои хранителни кошници да продължат да поскъпват. Това казват експерти, наблюдаващи пазара, цитирани от CNBC. През октомври цените на храните са били на най-високото си равнище от април 2023 г., сочат данни на Организацията по прехрана и земеделие (ФАО) към ООН.
Индексът на цените на храните на ФАО, който следи цените на пет хранителни кошници – зърно, месо, млечни продукти, растителни масла и захар, нарасна с 2% през октомври, стимулиран основно от повишението на цените на растителното масло.
От януари до октомври категорията на растителните масла отчита най-голям ръст на цените с 24% поради по-високите цени на палмовото масло, соята, слънчогледовото и рапичното масло. Тя е следвана от категорията на млечните продукти, които са поскъпнали със 17% от началото на годината благодарение основно на цените на сиренето и на маслото. В категорията на месото е отчетен ръст от 10% от началото на годината.
На обратния полюс категорията на зърнените храни, в която влизат пшеницата и оризът, е отбелязала спад от 4.5%, а цената на захарта е намаляла с почти 5% от началото на годината. Фактори, свързани с предлагането – от климата до предизвикателства с транспорта, са основните двигатели, отбелязват анализаторите.
Индексът следи цените на суровините, а не тези в магазините, но повишението показва, че по-високите цени на храните може да продължат да засягат потребителите.
CNBC обобщава някои ключови хранителни стоки, които може да поскъпнат на глобално равнище през следващата година, според експерти в хранителната промишленост.
Палмово масло и други растителни масла
Очаква се цените на растителното масло да се повишат значително през следващата година, като палмовото масло е в центъра на вниманието, тъй като по-високото глобално търсене отговаря на ограниченията на предлагането, коментира Чън Кан Вей, брокер в компанията за финансови услуги StoneX.
Климатичното явление „Ел Ниньо“ засегна отглеждането на палмовите плодове в Индонезия, която е най-големият производител на палмово масло в света и съставлява над половината от световното предлагане, отбеляза анализаторското звено BMI на Fitch Solutions в свой доклад. „Това се усложнява от стремежа на Индонезия да използва повече палмово масло за производство на биодизел, което допълнително затяга доставките“, каза Чеанг пред CNBC.
Говеждо месо
Цените на говеждото скочиха в резултат на сушата в южните равнини на САЩ, която „сериозно намали“ стадата от едър рогат добитък, каза Стивън Никълсън, стратег в агробизнес банката Rabobank.
Кафе и какао
Пазарите на захар, кафе и какао са изправени пред по-голяма ценова несигурност от други суровини, отбелязва анализаторът на суровините в BMI Матю Бигин.
Макар че цените на кафето и на какаото не са отразени в индекса на ФАО, те са „най-силно застрашени“, казва Бигин. Неблагоприятното време в ключовия производител на кафе Бразилия води до „бичи“ настроения на пазара, отбелязва BMI в доклад.
Фючърите върху кафето са постъпнали с близо 70% от началото на годината до 3.18 долара за фунт.
Плодове и зеленчуци
Категория, която ще бъде „силно засегната“ от предлаганите политики на избрания за президент на САЩ Доналд Тръмп, са плодовете и зеленчуците, казва Брадли Рикард, преподавател по икономика на храните и земеделието в Charles H. Dyson School of Applied Economics and Management.
„И положението ще стане още по-сложно, ако други промени в политиките засегнат предлагането на работна ръка в земеделието в САЩ“, допълва той.
Тръмп заяви неотдавна, че ще наложи допълнителни мита от 10% върху стоки от Китай и мито от 25% за Канада и Мексико. САЩ особено ще бъдат по-силно засегнати.