Колко данъци и върху какви доходи плаща българинът
Данните изчисли Институтът за пазарна икономика

Тази оценка почива на някои необходими презумпции.
Средностатистическият работещ българин:
-работи на трудов договор в най-широко разпространената категория труд (трета) и е роден след началото на 1960 г.;
-получава месечна брутна заплата от 1045 лв. (оценка на ИПИ за размера на средната брутна заплата за 2017 г., базирана на месечните данни на НСИ);
-спестява 5% от брутния си доход (4,2% от разходите на работодателя)
-притежава жилището, в което живее (няма разходи за ипотечен заем или наем).
При тези условия общите разходи на работодателя възлизат на 1244 лв., а след заплащането на задължителните данъци и осигуровки в размер на 433 лв. лицето получава чиста сума от 811 лв. Така сметката дотук става: социални осигуровки - 259 лв./месец, здравни осигуровки - 84 лв./месец и данък общ доход - 90 лв./месец.
Още тук данъчноосигурителната тежест е достигнала 34,8%. Това е процентът от общите разходи на работодателя, който не стига до джоба на работещия. Използваме за отправна точка на тези изчисления крайните разходи за работодателя, защото именно те формират цената на труда – месечната сума, с която той трябва да се раздели, за да наеме даден работник.
Данъчните неволи обаче не спират дотук, тъй като значителна част от данъчното облагане започва едва след получаването на „чистата” заплата.
В нашия модел средностатистическият българин потребява останалите му 811 лв. по следния начин:
-зарежда по 10 литра бензин на месец (при цена от 2,04 лв./литър) - общо 20,4 лв. на месец, от които 7,1 лв. акцизи и 3,4 лв. ДДС;
След като се приспаднат разходите за този тип стоки (общо 70 лв.), на лицето му остават 741 лв. От тях то спестява 52 лв. (споменатите 5% от брутния му доход), а останалите 689 лв. потребява за разнообразни стоки и услуги, като 70% от разходите му са облагаеми с ДДС. Така месечните разходи за акцизи остават 36 лв., тези за ДДС набъбват до 92 лв., а общо платените данъци и осигуровки стават 561 лв. – 45% от платените от работодателя му 1244 лв.
Крайната картина изглежда по следния начин:
Разбира се всичко казано дотук не изчерпва общата данъчна тежест, на която са подложени българските граждани (и в частност - работещите). Например, сайтът "Моите данъци" не включва в изчисленията разходите за покриване на местни данъци върху движимото и недвижимото имущество, както и някои такси с данъчен привкус (известни още като квази-данъци) като винетните такси и таксата върху битовите отпадъци.
Използвайки сайта "Моите данъци", всеки човек може да изчисли своята лична данъчна тежест, както и своя личен ден на данъчна свобода.