Кремъл обяви собственика на Facebook за „екстремистка организация“
Москва приравни Meta към талибаните и „Ислямска държава“
Московски съд в понеделник определи Meta Platforms Inc за „екстремистка организация“, но решението не се отнася за чат приложението WhatsApp. Гневът на Кремъл е насочен основно към вече забранените социални мрежи на компанията – Facebook и Instagram.
Тверският окръжен съд на Москва уважи иск, заведен от руската държавна прокуратура за забрана на дейността на Meta на руска територия, се казва в изявление на пресслужбата на съда.
Meta не отговори веднага на искането за коментар.
Адвокатът на компанията Виктория Шагина заяви в съда по-рано в понеделник, че Meta не извършва екстремистка дейност и застава срещу русофобията, предаде агенция „Интерфакс“.
ТАСС цитира съдия Олга Солопова, че решението ще бъде изпълнено незабавно.
Последствията от етикетирането на Meta като „екстремистка организация“ – наименование, запазено някога за групи като талибаните и „Ислямска държава“, но по-късно дадено на Свидетелите на Йехова и фондацията за борба с корупцията, основана от критика на Кремъл Алексей Навални – остават неясни.
Водещите платформи на Meta – Facebook и Instagram – вече са забранени в Русия, а съдът каза, че WhatsApp няма да бъде засегнат от решението.
Решението не се отнася за дейността на месинджъра WhatsApp, поради липсата на функционалност за публично разпространение на информация“, каза съдът.
Русия забрани Facebook заради ограничаване на достъпа до руски медии, докато Instagram беше блокиран, след като Meta каза, че ще позволи на потребителите на социалните медии в Украйна да публикуват съобщения, призоваващи за насилие срещу руския президент Владимир Путин и московските войски, изпратени да нападнат Украйна.
Оттогава Meta промени насоките си и забрани призивите за смърт на държавен глава и каза, че насоките никога не трябва да се тълкуват като одобряване на насилието срещу руснаците като цяло.
Но решенията на компанията разгневиха руските власти и това доведе до образуването на наказателно дело срещу компанията.
Съдбата на WhatsApp
Не е ясно как услугата за съобщения WhatsApp ще може да продължи да работи, след като съдът спря търговските дейности на Meta.
Анализът на мобилния интернет трафик в понеделник показа, че Telegram, популярен в Русия от дълго време, изпреварва WhatsApp и вече е най-популярния инструмент за съобщения в страната.
Прокуратурата се опита да разсее опасенията, че на хората, които намират начини да заобиколят забраните на услугите на Meta, могат да бъдат повдигнати наказателни обвинения за връзка с екстремистка група.
Лицата няма да бъдат преследвани само за използване на услугите на Meta“, каза прокурорът в съда, цитиран от ТАСС.
Но купуването на реклами в Instagram или Facebook вече може да се разглежда като финансиране на екстремизъм, каза пред ТАСС адвокатът по правата на човека Павел Чиков.
Facebook миналата година имаше приблизително 7.5 милиона потребители, а WhatsApp – 67 милиона, според изследователя Insider Intelligence.
Отстъпление за Meta
Военната операция на Русия в Украйна добави гориво към кипящия спор между чуждестранните цифрови платформи и Москва.
Достъпът до Twitter също беше ограничен и в петък регулаторът на комуникациите Роскомнадзор поиска Google да спре да разпространява това, което Кремъл нарича „заплахи срещу руски граждани“ в платформата за видео споделяне YouTube.
Антон Горелкин, член на комисията на руската Държавна дума по информация и комуникации, който яростно критикува чуждестранните фирми, като същевременно отстоява местните алтернативи, каза, че руският пазар може отново да бъде отворен за Meta, но само при условията на Москва.
Говорим за незабавен край на блокирането на руските медии, връщане към политиката на неутралност и стриктно модериране на фалшификати и антируски коментари“, каза Горелкин в Telegram.
Друго условие е Meta да спазва руския закон, изискващ чуждестранни компании с повече от 500 000 потребители дневно да отварят представителства в Русия.