Кристалина Георгиева: Европейският съюз е супермаркетът за идеи на САЩ
Директорът на МВФ изрази притеснение, че Блокът не е конкурентен на другите големи икономически играчи

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Ръководителят на Международния валутен фонд призова Европейския съюз да постигне пълния потенциал на своя единен пазар. Според Кристалина Георгиева в момента Блокът изглежда като „супермаркет за идеи“ на САЩ.
Говорейки пред CNBC, българката каза, че икономическото представяне на ЕС се засилва, а инфлацията очевидно е в низходяща траектория.
Наред с наблюдението на МВФ за повишаване на потреблението, Георгиева отбеляза, че очакваните намаления на лихвените проценти от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ) вероятно ще помогнат на инвестициите в еврозоната и ще укрепят икономическото представяне на 20-членния блок.
Идваме с тези сравнително добри новини и с предупреждение, че няма време за губене, за да може еврозоната да се концентрира върху производителността“, каза Георгиева.
Според нея това означават две неща: първо, да се постигне пълният потенциал на единния пазар, който все още е далеч.
Искаме да видим повече гъвкавост на пазара на труда в Европа, искаме да видим задълбочаване на финансовите пазари, тяхното интегриране и искаме да видим банковия съюз, както и съюза на капитала в действие“, продължи тя.
На второ място тя изтъква, че трябва да се обърне повече внимание на иновациите, да се инвестира в изследвания и развитие, което прави възможно бизнесът, основан на иновациите в ЕС, да продължи да се развива в ЕС.
В момента Европейският съюз изглежда като супермаркет за идеи на САЩ“, каза Георгиева.
„Много от това, което е изобретено тук, в крайна сметка става комерсиално, жизнеспособно и в мащаб там и кое е основната пречка? Това са 27 държави, които все още не са интегрирани в единен пазар.“
Разликата с производителността на САЩ
Единният пазар на Европейския съюз се стреми да гарантира неограниченото движение на стоки, капитали, услуги и работна ръка на цялата територия.
Създаден преди повече от 30 години, единният пазар има за цел да позволи на гражданите на ЕС да живеят и работят в целия ЕС и да предостави на потребителите по-широк избор от висококачествени услуги и продукти.
МВФ вярва, че по-дълбоката интеграция на единния пазар може да помогне за по-нататъшното стимулиране на икономическия растеж на региона.
През април базираният във Вашингтон институт изчисли, че намаляването на оставащите бариери пред единния пазар на стоки и услуги с 10% може да повиши европейското производство с цели 7 процентни пункта в дългосрочен план.
Сега еврозоната се фокусира върху критични въпроси за бъдещето. Сред тях, номер едно, как да вдигнем производителността до нивото на конкурентите, особено САЩ“, каза Георгиева.
Ръководителят на МВФ подсили перспективите на Фонда за растеж на еврозоната, като каза, че Блокът е напът да регистрира темп на растеж от 0.8% през 2024 г. в сравнение с .,4% през 2023 г. – и да се увеличи с 1.5% през следващата година.