Леко повишение на цената на петрола
Остават опасенията за пренасищане на пазара

Леко повишение се отчита във фючърсите на суровия петрол в сряда, но все още не са се отдалечили от минимума си за последните шест години и половина, след като Китайската централна банка предприе действия да подкрепи икономиката на страната. Остават обаче опасенията за пренасищане на пазара, предава Ройтерс.
Акциите на азиатските борси продължават да изпитват затруднения преди края на сесията в сряда. Инвеститорите се опасяват дали действията на Китай ще бъдат достатъчни, за да стабилизират забавящата се икономика на страната или да спрат хаоса на световните фондови пазари.
Октомврийските фючърси на петрола сорт Брент се търгуват с 29 цента по-високо до 43,50 долара за барел, а американският суров петрол също повиши цената си с 29 цента до 39,60 долара за барел с доставка през октомври.
Намаляването на лихвените проценти в Китай е успокоило пазарите, но те остават предпазливи и отчитат ограничени печалби, отбелязват ANZ.
От ANZ казват, че „Разтоварването на високоразходните доставки от САЩ отнема много повече време от очакваното и вероятно пазарът ще остане свръхзапасен в краткосрочен план.“
Американските запаси от суров петрол са се понижили със 7,3 млн. барела през изминалата седмица до 449,3 млн. барела. Анализаторите обаче очакваха повишение на запасите с 1 млн. барела, показват данни на American Petroleum Institute от вторник. Точни данни Агенцията за енергийна информация ще представи в сряда.
„Макар че процентът на световните петролни запаси вероятно ще се понижи, запасите ще се трупат по-дълго време от първоначалните очаквания“, заявиха BNP Paribas късно във вторник.
Според Macquarie забавянето при продажбите на автомобили се отразява на много суровини, включително и на петрола в Китай и други пазари, като Русия, Бразилия, Индонезия и Тайланд.
Продажбите на автомобили в Китай се понижават за четвърти пореден месец, най-сериозен спад от 7% се отчита през юли.