Лихвите по жилищните кредити в България остават на дъното
Те са с близо 1.5 пункта под средното за еврозоната ниво

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Лихвите по жилищните заеми в България не се оттласкват от многогодишното си дъно и в началото на новата 2024 г. Официалната статистика на Българската народна банка показва, че средният лихвен процент по ипотеките в България се понижава минимално с 0.1 пункт спрямо предходния месец до 2.57%.
Това се случва въпреки рекордните лихвени повишения в Европа и въпреки мерките от страна на Българската народна банка за повишаване на задължителните резерви.
Лихвите по жилищните заеми в България достигнаха рекордно дъно от 2.47% през септември 2022 г. и се повишиха едва незабележимо оттогава.
Така се стигна до изкривената ситуация ипотечните заеми в България да се отпускат при много по-ниска лихва спрямо тези в страните от еврозоната например.
Цената на ипотечните заеми в България до голяма степен се изчислява на база обема на депозитите и заради голямата ликвидност в банките лихвите по жилищните заеми продължават да бъдат толкова ниски. Така на практика лихвите тук не се повлияват от решенията на Европейската централна банка и индекса Euribor. Това е и причината например лихвите по ипотечните заеми в България да са с близо 1.5 пункта под средното за еврозоната.
Статистиката показва още, че традиционно за България след празничния декември в началото на новата година лихвите по потребителските заеми се понижават до 8.67% или около нивата от месеците преди декември.
През януари леко поевтиняват и бизнес заемите с изключение на малките корпоративни кредити до 1 млн. евро, отпускани в левове.
Лихвите по депозитите пък, които едва се отлепиха от нулата през последната година, през януари се понижават за домакинствата и леко растат за бизнес сектора. Според данните на БНБ към януари 2024 г. средният лихвен процент по най-масовия депозит в левове за домакинствата се понижава до 0.74%.
Лихвите по депозитите за фирмите пък леко растат през януари – до съответно 2.31% за тези в левове и 2.87% за тези в евро.