Лондон дава гратисен период за кандидатстване за статут на уседналост
Подадените заявления до момента са около 5.6 милиона

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Пет години след референдума, на който британците гласуваха да напуснат ЕС и броени дни преди крайния срок за кандидатстване и придобиване на settled или pre-settled статус да изтече – 30 юни 2021 г., Лондон реши да даде 28-дневно предизвестие за кандидатстване за статут, съобщава The Guardian. Десетки хиляди граждани на ЕС, живеещи в Обединеното кралство, ще получат това 4-седмично предизвестие, ако не успеят да подадат заявление за статут след Брекзит до края на този месец..
На Острова хората приемат новината за тези 28 дни като удължаване на срока за подаване на молби за статут, но това не е така. Крайният срок си остава 30 юни, посочват властите.
Тези 28 дни не са нова информация, мълвата за тях беше пусната преди месеци, но сега е вече факт. Те са един вид толеранс от страна на властите към случаите на европейци, които поради някаква основателна причина няма да могат да спазят срока. Става дума за уязвими групи, като деца в домове за социални грижи, жертви на домашно насилие и дори трафик и, разбира се, възрастни хора, за които се предполага, че колкото и да е улеснена услугата, тя все пак представлява някаква трудност за тях. Тези хора също трябва да имат необходимите 5 години престой на Острова, за да получат settled или pre-settled статус, представяйки необходимите доказателства и документи.
Ходът на британските власти може да се разглежда и като един вид презастраховане от тяхна страна срещу евентуални оплаквания, когато впоследствие последват съответни мерки срещу хората без статут на уседналост. Ето защо те изпращат тези предизвестия до десетки граждани на ЕС, които по техни данни все още не са кандидатствали и по тяхна информация имат право на статут на уседналост.
Властите категорично посочват обаче, че при неспазване на крайния срок последиците могат да бъдат „неприятни“ и няма да има толеранс към никого. Става дума за загуба на практика на всички права. Право на работа, право на престой, право на здравеопазване и на откриване на банкови сметки, а може да се стигне и до депортиране.
Британски адвокати посочват пред The Guardian, че изпращането на тези предизвестия, които те наричат „призовки“, внасят още по-голямо объркване. Но поясняват, че поне за първи път министърът, който отговаря за имиграцията, Кевин Фостър, дава някакви гаранции, че по този начин няма да бъдат спирани внезапно помощите от 1 юли за онези, които не се успели да подадат заявления.
Много интересен момент при обявяването на този ход на властите беше, когато бяха представени данни за подадените заявления за придобиване на статут, а именно 5.6 милиона, при положение, че официално се смята, че пребиваващите на Острова граждани на ЕС са около 3.5 милиона. Макар и това да включва и повторно подаване на заявление разликата е внушителна.
Според оповестените данни класацията за подадени заявления се оглавява от поляците с близо един милион такива /975 000/, следвани от румънците /918 000/, на трета позиция се нарежда Италия, следвана от Португалия и Испания, а България е на шесто място с около 300 000 подадени молби.
Към средата на този месец 301 000 бългapcĸи гpaждaни ca пoдaли зaявлeния зa пpидoбивaнe нa cтaтyт нa yceднaлocт във Beлиĸoбpитaния, по oфициaлни дaнни нa бpитaнcĸитe влacти, цитирани от Mиниcтepcтвoтo нa външнитe paбoти (MBнP). От тях 264 000 ca oдoбpeни, нo 10 104 ca били oтxвъpлeни, зaщoтo нe ca oтгoвapяли нa изиcĸвaниятa зa дoĸaзвaнe нa cтaтyт.
Актуални данни за броят на получилите и отхвърлени молби на български граждани се очакват след изтичане на срока за кандидатстване.