Лондон може да си вкара автогол, ако забрани Huawei
На страната ѝ предстоят важни преговори със САЩ

© ECONOMIC.BG / БТА
~ 3 мин.
Бъдещето на Huawei във Великобритания отново е под съмнение. Преди броени дни стана ясно, че премиерът Борис Джонсън иска да изключи оборудването на китайската компания от 5G мрежите на страната – в момент, когато икономиката е разклатена заради пандемията от коронавирус, а на Кралството му предстоят стратегически преговори за уреждане на двустранните отношения със САЩ.
Американската администрация лансира упорито тезата за несигурните технологии на Huawei, позволяващи на правителството в Пекин да извършва шпионаж, и настоява от държавите ѝ партньорки да изключат оборудването на компанията от така важните мрежи от ново поколение. Доскоро Лондон привидно нехаеше за препоръките на САЩ, но ситуацията сега изглежда различна.
В неделя Центърът за национална сигурност на Обединеното кралство (NCSC) потвърди, че отново проучва какъв ще е ефектът върху британските мрежи, ако в тях се използва технологията на Huawei. Макар и да звучи неясно, това съобщение потенциално проправя път за обрат в позициите на правителството, пише BBC в свой материал по темата.
Развитието идва, след като през януари премиерът даде зелена светлина за това технологията на фирмата да продължи да се използва в мобилни и широколентови мрежи, заявявайки все пак че делът ѝ трябва да се ограничи. Сега монетата може да се преобърне – а това ще му помогне в прокарването на предвидени законодателни промени, както и ще понижи напрежението с Белия дом.
Джонсън и Тръмп може да се срещнат още идния месец на срещата на върха на Г-7. Основна тема на разговор помежду им ще са бъдещите двустранни отношения между двете държави след Brexit.
Huawei обаче не стои безучастна на фона на случващото се.
„Повече доставчици означава по-голяма конкуренция, иновации и надеждност на мрежата и гаранция на потребителите за достъп до най-добрите възможни технологии“, коментира Виктор Джан, директор на Huawei за Великобритания.
Той е категоричен, че премахването на Huawei сериозно би забавило 5G и това „ще струва на британската икономика до 7 милиарда британски лири“. Изчисленията му се базират на проучване, публикувано миналата година от Mobile UK, търговска група, която представлява мрежови оператори на Обединеното кралство.
Безпокойството на телекомите е свързано и с това, че при изграждането на новите си 5G мрежи те разчитат оборудването за тях да бъде включено в съществуващата 4G инфраструктура, като надграждането е свързано и със софтуерни подобрения. Голяма част от досегашните мрежи разчитат на Huawei и евентуалната забрана на бранда в бъдещ би означавала и замяна на вече съществуващите решения.
Това не само е много скъп процес за операторите, но и ще отнеме много време, алармират от бранша. От там обясняват, че решенията на Huawei са иновативни и предлагат „леко 5G оборудване“, което просто да бъде добавено върху вече съществуващо 4G такова.
Тенденциите в момента са към комбиниране на доставчиците на оборудване, както от гледна точка да конкурентно предимство, така и за по-лесна реакция при възникване на технически проблеми с някой от тях.
Изследване, поръчано от Huawei миналата година, заяви, че блокирането на компанията ще увеличи инвестиционните разходи за 5G на страната с между 8% и 29% поради намалената конкуренция. А ако мобилните доставчици трябва да харчат повече, потребителите могат да очакват и техните сметки да се повишат.
А Huawei е играч и във фиксираната интернет връзка, предоставяйки около 44% от оборудването за нея във Великобритания.
Така че решението за неизползването на Huawei не е такова, което може да се вземе за една нощ. А преценката дали ще е правилното, ще отнеме време.