Лондон санкционира руската Черноморска банка
Борис Джонсън обяви санкции срещу пет руски банки и трима състоятелни руснаци

© ECONOMIC.BG / Черноморска банка
Обединеното кралство наложи икономически санкции срещу пет руски банки и трима състоятелни руснаци, след като президентът Владимир Путин изпрати войски в Източна Украйна, предават световните медии. Не става ясно обаче какви точно са рестрикциите по адрес на финансовите институции.
Обръщайки се към депутатите в Камарата на общините, британският премиерът Борис Джонсън каза, че първият транш от санкции ще бъдат насочен към „Россия Банк“ (Rossiya Банк), „ИС Банк“ (IS Bank), „Дженерал банк“ (General Bank), „Промсвязбанк“ (Promsvyazbank) и „"Черноморский банк развития и реконструкции"“ (Black Sea Bank).
Санкции се налагат и на трима души с „много висока нетна стойност“ – Генадий Тимченко, Борис Ротенберг и Игор Ротенберг. Техните активи в Обединеното кралство ще бъдат замразени, а на самите тях ще им бъде забранено да пътуват до страната. На всички физически и юридически лица във Великобритания също ще бъде забранено да имат отношения с тях.
Всички активи, които държат в Обединеното кралство, ще бъдат замразени и на засегнатите лица ще бъде забранено да пътуват тук“, каза Джонсън по адрес на тримата олигарси.
Някои британски законодатели настояха Джонсън да бъде по-строг. Те поискаха олигарсите да бъдат изгонени от Великобритания, а руските пари да бъдат „изкопани“ от лондонското Сити. Стотици милиарди долари влязоха в Лондон и отвъдморските територии на Великобритания от Русия след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. През това време британската столица се превърна в западния град, предпочитан от свръхбогаташите на Русия и други бивши съветски републики.
Надежда за деескалация
Джонсън подчерта, че санкциите идват заради действията на Русия, на която обаче както той, така и други световни лидери дадоха „всяка възможност“ да деескалират напрежението чрез дипломация.
Няма да се откажем“, каза Джонсън. „Ще продължим да търсим дипломатическо решение до последния възможен момент, но трябва да се изправим пред възможността нито едно от нашите послания да не бъде взето под внимание и че Путин е неумолимо решен да стигне по-далеч в покоряването и измъчването на Украйна.“
По думите на Джонсън това е първата порция санкции, като страната има готовност за още такива, включително за координирана реакция съвместно със Съединените щати и Европейския съюз, ако ситуацията ескалира още повече.
Джонсън каза, че Путин „очевидно нарушава“ международното право, като официално е признава Луганск и Донецк за независими държави.
В понеделник руският президент нареди на войски да влязат в отцепилите се райони с „мироопазваща“ цел. Действията на Путин бяха остро осъдени от цял свят, като политиците алармираха за „явно“ и „неприемливо“ нарушение на международното право. Ситуацията засили опасенията от голям конфликт в Европа след месеци на тлеещо напрежение около военното разполагане на Русия по границите с Украйна.
*Текстът и заглавието са променени след постъпила допълнителна информация. Става въпрос за "Черноморский банк развития и реконструкции", а не за Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB).