„Лукойл“ игнорира държавните сметки и внесе 25 млн. лв. по-малко в бюджета
Предстои да се изясни защо внесената сума е по-малка от посочената от Министерство на икономиката

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Руската компания „Лукойл Нефтохим“ е превела дължимите, според нея, средства за декември по линия на солидарната вноска. Дружеството е превело във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ 45 млн. лв., съобщиха за БНР от там. Става въпрос за разликата от 70% между средномесечната цена на европейския петрол сорт Брент и по-евтиния руски Уралс.
Припомняме, че според изчисленията на Министерството на икономиката и индустрията „Лукойл“ трябваше да внесе 70 млн. лв. Предстои да се изяснява защо парите са по-малко от очакваните и как ще действат инситуциите. От ресорното ведомство посочват, че вноските по своята същност са публични вземания и подлежат на принудително изпълнение от публичен изпълнител по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
Подобно изпълнение обаче задължително минава през съдебно решение.
За невнесените в срок вноски Фондът трябва да предостави информация на Националната агенция за приходите до края на текущия месец за предходния.
„Лукойл“ внася за първи път, а вероятно и за последен, някакви средства по линия на т.нар. солидарна вноска. Между януари и ноември 2023 г. руската компания не внасяше, тъй като управляващите бяха оставили „вратичка“, записвайки в закона, че трябва задължително одобрение от Брюксел, за да действа извънредния данък. В последствие се оказа, че няма такова изискване, но никой не пое отговорност за пропуснатите ползи за държавния бюджет в размер на 660 млн. лв., според Министерството на икономиката.
На теория „Лукойл“ дължи вноска във Фонда за януари и февруари, които са последните месеци, когато може да внася руски петрол. Окачва се обаче, че рафинерията още през януари е спряла напълно, поне на документи, да внася руски петрол, като го е заменила с казахстански, иракски и тунизийски. Ако тази тенденция се запази и през февруари, тогава няма да дължи солидарна вноска.
Припомняме, че управляващите разчитат на тези пари, ако се наложи да стартират програма за компенсация на потребителите заради високи цени на горивата.