МАЕ очаква рекордна година за търсенето на петрол
Премахването на ограниченията срещу COVID-19 в Китай се очаква да бъде катализатор

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Премахването на COVID ограниченията в Китай се очаква да повиши търсенето на петрол в световен мащаб тази година до нов рекорд. Това става ясно от доклад на Международната агенция по енергетика, публикуван в сряда. През 2023 г. МАЕ очаква глобалното търсене на петрол да нарасне с 1.9 милиона барела на ден до 101.7 милиона барела на ден, като преди това прогнозата беше за ръст от 1.7 милиона барела на ден.
Руското предлагане се забавя под пълното въздействие на санкциите, докато Китай ще стимулира почти половината от този глобален растеж на търсенето, въпреки че скоростта на повторното му отваряне остава несигурна.“
Слабата индустриална активност и мекото време помогнаха за намаляване на търсенето на петрол с близо милион барела на ден в развитите страни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през последното тримесечие на 2022 г.
Но въпреки възможните, но вероятно плитки и краткотрайни рецесии в Европа и Съединените щати, очакваното повторно отваряне на Китай ще подхрани възстановяването на близките азиатски икономики и може да поеме водачеството от Индия като световен лидер в растежа на търсенето на петрол.
Добрият петролен баланс в началото на 2023 г. може бързо да се затегне, тъй като западните санкции оказват влияние върху руския износ“, каза МАЕ.
Междувременно експортът на руски петрол намаля през декември след влизането в сила на ембаргото и ценовия таван на ЕС и Г-7 върху суровия руски нефт.
Износът на страната агресор е спаднал с 200 000 барела на ден миналия месец в сравнение с ноември, съобщи МАЕ. В същото време руският износ на дизел скочи до многогодишен връх от 1.2 милиона барела на ден, от които 720 000 барела на ден бяха предназначени за ЕС, посочва агенцията.
Приходите от износ на петрол на страната са намалели с 3 милиарда долара до 12.6 млрд. долара през декември.
Генералният секретар на ОПЕК Хайтам Ал Гайс каза пред Bloomberg, че групата е „много оптимистична“ за Китай, който може да доведе до ръст на търсенето на петрол с 500 000 барела на ден тази година.
Говорейки за дефицита на доставки през втората половина на 2023 г., Ал Гайс уточни, че ситуацията ще стане по-ясна след лунната Нова година в Китай.
Цените на петрола се повишиха в следобедната търговия след доклада на МАЕ.