„Между България и Шенген стои един закон“
Крум Зарков, служебен министър на правосъдието
Цитат на деня:

Снимка: БТА
Между България и Шенген стои един закон“.
Това заяви служебният министър на правосъдието Крум Зарков, който визираше законопроектът за промени в Наказателно-процесуалния кодекс. С него се правят и референции към Закона за съдебната власт и на практика се създава механизъм за ефективно разследване на главния прокурор. Изграждането на подобен апарат е заложено в Плана за възстановяване и устойчивост на България, като приемането му е задължително за третото плащане по инструмента за България.
Въпреки че в момента в парламента висят над десет законопроекта, свързани още с второто плащане, министър Зарков подчерта, че за него най-важният проект пред депутатите трябва да бъде именно този.
Този закон ще свали всички аргументи на скептичните държави, които не ни допуснаха в Шенген“, заяви Зарков по време на представянето на отчета на свършеното от служебния кабинет до момента.
Припомняме, че през октомври Австрия и Нидерландия за пореден път не допуснаха България и Румъния в Шенген с редица критики около корупция в държавите и върховенството на закона.
Министърът описа законопроекта като „символен“ и „важен както за България, така и извън България“ и посочи, че ще покаже, че никой не е над закона, „особено този, който го прилага“. В четвъртък проектът трябва да се гледа и на първо четене в две парламентарни комисии. Именно включването на подобен механизъм в българския документ бе и сред ключовите ангажименти, които трябваше да поеме България, за да получи одобрение от Европейската комисия.
Правосъдният министър като цяло подчерта, че всички законодателни реформи по Плана за възстановяване са именно законите, които
Стоят на дневен ред пред българската общественост от 10 – 15 години. Това са законите, които освен за Плана, ни помагат за Шенген. Законите, които изпълват със съдържание текстовете за върховенството на закона в нашата Конституция. Законите, заради които досега ни осъждат в Европейския съд за правата на човека“.
Съгласявайки се с вицепремиера по управление на европейските средства Атанас Пеканов, че разглеждането и приемането им от парламента е „незадоволително“.
Тежка цена плащаме за дълго отлаганите реформи“, подчерта още Зарков.
Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев допълни, че диалогът с Австрия по присъединяването на България към Шенген продължава, като техни представители ще посетят България и българските гранично-контролно пропускателни пунктове. България е получила и предложение от Австрия техни части да участват в работата на пропускателните пунктове и
„тъй като сме открити, ще го приемем“.
По негови думи перспективата е през октомври като най-късна дата България да завърши процеса по присъединяването си към Шенген.
Очакваме тази година да завършим с успех“.