Мениджър в CEZ: India Power е алтернативният купувач на ЧЕЗ
Обявеното финансиране на сделката не е сигурно, а е само предпоставка, добавя Томаш Плескач

Компанията India Power Corp Ltd. е алтернативният кандидат за българските активи на ЧЕЗ, ако се провали сделката с българската „Инерком”. Това става ясно от интервю на мениджър в CEZ Томаш Плескач, който отговаря за бизнеса в чужбина пред lidovky.cz.
Той добави, че до края на седмицата ще стане ясно дали българската държава ще влезе в сделката.
India Power е част от милиардна индийска фамилна група и беше кандидат за енергийния бизнес в страната ни, заедно с българския търговец на ток "Фючър енерджи". Тя беше втора в списъка на евентуалните купувачи, избрани от CEZ. Така, ако сделката с „Инерком” не успее да приключи до 9 месеца, CEZ ще започне да преговаря с втория кандидат, обяснява мениджърът.
От интервюто става ясно още, че CEZ е проучила финансирането на сделката от страна на „Инерком” и знае, че в него участва фирма на грузинския бизнесмен Паата Гамгоинешвили, но смята, че в това няма нищо нередно, тъй като е преминало през вътрешно разследване на компанията. „Не виждам никакви рискове във връзка с руските санкции, всичко това беше взето предвид и не изглежда да има значение”, каза Плескач.
По негова информация обаче, преговорите между „Инерком” и банките все още не са приключили и може да има промяна. „Имаме девет месеца, за да завършим сделката. Купувачът плаща и ние прехвърляме акциите. Ако той не плати, ние оставаме акционер. Дотогава нищо няма да се случи”, добави той.
По думите на Плескач, CEZ не е приела писмения ангажимент от Българска банка за развитие (ББР) като твърда основа, а през цялото време са го определяли като очакван начин за финансиране на транзакцията. „Никой от нас не каза на Съвета на директорите или на Надзорния съвет, че това, което е показано в таблицата, е финансирано. Това е предпоставка”, коментира той.
Мениджърът обясни, че няма сигурност за тези транзакции, докато не се приключват. „Да, имахме така нареченото комфортно писмо от банката, така че го споменахме”, добавя представителят на чешката компания.
Томас Плескач коментира и ситуацията около обявяването за продажбата на българския бизнес. По думите му, някои кандидати са подбрани още в началото на 2016 г., но тогава компанията не е взела категорично решението дали ще излезе от България и всички те са били запознати с това. Така, след като CEZ решава да продаде българския си бизнес започва процесът на подбор.
„Както казахме, това се случи в края на 2016 и 2017 г. Всеки знаеше за процеса на подбор.. Разбира се, ние също информирахме българското правителство за намерението ни”, казва той.
На въпрос Дали българската държава е заявила интерес да участва в сделката, мениджърът отговаря: „Напротив, ние им го предложихме и на няколко пъти българското правителство го отхвърли, както е видно от статии в различни български вестници”.
След като подборът продължава, кръгът на кандидатите постепенно започва да се стеснява. В крайна сметка останаха двама кандидати, единият от които получи възможност да подпише договор с нас, добавя той.