Мерките по кохезионната политика на ЕС са много слабо познати в Кюстендил
Социологическо проучване по европейския проект „Преход на възможностите“ представя информираността на гражданите относно ролята на политиката на сближаване на ЕС
© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Мерките по кохезионната политика на Европейския съюз са много слабо познати сред жителите на област Кюстендил. Европейският социален фонд и Фондът за справедлив преход са непознати за около две трети от местните жители, а Кохезионният фонд е неразпознаваем близо 3/4 от населението. Това са част от изводите от социологическото проучване, реализирано от агенция „Тренд“, по поръчка на „Бранд Медия България“, като част от изпълнението на европейския проект „Преход на възможностите“ (Transition Opportunities – TOP).
Изследването обхваща 800 пълнолетни лица от област Кюстендил, като е осъществено чрез преки полустандартизирани интервюта, проведени в периода 22 – 30 ноември 2023 г.
Димитра Воева, социолог от изследователски център „Тренд“, представи резултатите от проучването по време на събитието. Тя направи сравнение между резултатите от проучванията, направени от агенцията в трите въглищни региона – Стара Загора, Перник и Кюстендил.
Слабо познаване на европроекти
93% от анкетираните не могат да посочат нито един проект в Област Кюстендил, изпълняван по кохезионната политика на ЕС.
60% не са чували за проекти, съфинансирани от ЕС за подобряване на стандарта на живота. Най-незапознати са по-ниско образованите хора. От всички, които са отговорили, че са чували за такива проекти, половината се съгласяват, че проектите са имали положителна ефект върху общността. Но те не са запознати в дълбочина, а само са чували за тях", обясни Воева.
Тя каза, че е ниска и запознатостта по конкретни инструменти – кохезионната политика, Фондът за справедлив преход, Планът за възстановяване и т.н.
Едва 7% от респондентите могат да посочат конкретен проект. Отговорите са свързани с проекти за фотоволтаици, соларни панели, в сферата на туризма. Общият извод е, че запознатостта е доста ниска", каза тя.
Нагласи към Зелената сделка
Две са водещите асоциации, свързани с Европейския зелен пакт – от една страна принос за опазване на околната среда, но от друга – затваряне на ТЕЦ-овете и последиците от това.
Много висока е подкрепата за увеличаването на енергията от възобновяеми енергийни източници, както и изграждането на ВЕЦ-ове по поречието на р. Дунав – приблизително 9 от 10 души от областта.
3/4 подкрепят развитието на ядрената енергетика, а 70% - производството на зелен водород.
Единственото предложение, което не среща подкрепата на мнозинството, е закриването на въглищните мощности. Малко над една трета (36%) го одобряват, като в сравнение с останалите опции подкрепата остава значително по-ниска. В по-голяма степен противници на идеята за закриване на въглищните мощности са мъжете, лицата над 50 г., притежаващите средно и по-ниско образование, както и жителите на малките градове и селата. По-висок от средния дял на несъгласие се регистрира в Бобов дол, Бобошево, Сапарева баня и Дупница.
Най-големите притеснения на хората, свързани с предстоящите промени е загубата на работни места – 83% от анкетираните се страхуват от това да не загубят работата си.
Финансова подкрепа
Мнозинството от местните жители (60%) не са чували за проекти, съфинансирани от ЕС за подобряване на техния регион. Най-слаба е запознатостта сред групата на най-младите, притежаващите средно или по-ниско образование.
37% твърдят, че са чували за такъв проект, като запознатостта е по-висока сред мъжете, лицата между 40 и 50 г. и висшистите.
Мнозинството (52%) от хората, които са чували за подобни проекти, смятат, че те имат положителна подкрепа за техния регион, а близо една пета (18%) смятат, че тази подкрепа има отрицателен ефект. Това мнение изказват по-често хора от малките градове. Делът е по-висок от средния в Дупница и Бобов дол.
Трима от десет души не могат да преценят дали помощта е с положителен или отрицателен ефект, което вероятно се дължи на слаба запознатост с конкретиката на проектите.
Цялото проучване може да видите ТУК.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.