Международни финансови пазари: 26 април
Основните индекси в Европа понижиха стойността си

На световните борси преобладаваше разнопосочна търговия, след като щатските акции завършиха деня на зелена територия, докато на Стария континент доминираха продажбите. Индустриалният индекс Dow Jones, който включва 30-те сини чипа на щатската икономика нарасна с 59.70 пункта до 24083.83, след като последните 6 борсови сесии губеше от стойността си.
Най-голямо изменение от компаниите на индекса направи Boeing, чийто акции поскъпнаха с 4.2% след обявяване на финансови резултати за Q1, които надминаха очакванията на анализаторите. S&P 500 започна търговията с понижение, но бързо обърна посоката и завърши деня с ръст от 0.18 процента. От водещите щатски индекси Nasdaq не успя да обърне тренда и се раздели с 0.05%. Доходността по държавните ценни книжа продължи да расте, което започна да притеснява инвеститорите, че разходите за заемен капитал могат да нанесат удар върху икономиката и компаниите, които възнамеряват да правят обратно изкупуване.
Притесненията се пренесоха и в Европа където основните индекси понижиха стойността си. DAX се раздели с повече от 1% до 12422.30 пункта, докато FTSE 100 се понижи до 7379.32 пункта, което е спад с 0.62 на сто. Високата доходност и очакванията за ново повишаване на основния лихвен процент от страна на Фед даде предимство на щатската валута, която напредна пред своите конкуренти. Силният долар и спадащото напрежение в търговските отношения между САЩ и Китай доведе до отлив на инвестиции в злато, което се ползва за актив убежище. Цената на ценния метал се понижи до 1323.35 долара за трой унция. В сряда цената на петрола успя да поскъпне с 0.40% до 68 долара за барел въпреки по-високите стойности от запаси, който бяха публикувани през изминалия ден.
Основен лихвен процент за еврозоната
От 14:45 часа във четвъртък ще се проведе третата среща за тази година на Европейската централна банка, на която всички очакват запазване на текущите рекордно ниски лихви. След заседанието, 45 минути по-късно, председателят на банката Марио Драги ще даде изявление и ще отговори на въпроси свързани с бъдещата паричка политика и програмата за количествени улеснения.
В дългосрочен план акциите на компанията се движат във възходящ тренд, но от началото на февруари се развива корекция, която изпраща акциите в графа “подценени“. На седмична графика цената достига до силна подкрепа, образувана от 50 периодната средна. Първи признаци за активиране на купувачите е възходящото пресичане на индикатора MACD. След пробив на низходящата тренд линия очакваме активни покупки на акцията и изчакваме сигнал за влизане в дълга позиция, който е при поскъпване над 50-периодната средна около ниво $85.
Валутната двойка показва силно възходящо движение, но на седмична графиката достига до важна линия на съпротива, която може да ограничи по-нататъшното развитие на бичия тренд. Допълнителни сигнали за предстоящо забавяне на движението и евентуална корекция на цената ни показва индикаторът Стохастик, който се намира високо в свръх купената зона. Възможно е на по-малка времева рамка да следим за обръщаща формация и да се скъси двойката до 0.9670 или да се купи при пробив над тренд линията около 0.9870
Корекцията на медта завърши движението си, след като срещна подкрепата от 50-периодната средна. След отскачане на цената очакваме възстановяване на движението и достигане до нов максимум над $330. На седмична графика имаме образувана скрита дивергенция, която е тренд продължаващ модел и подкрепа нагласите ни за развитите на нова вълна от покупки.
Френският индекс се движи във възходящ тренд след пробва над тренд линията и 50 дневната средна, подкрепен от добрите финансови резултати за първо тримесечие на годината. На този етап няма ясен сигнал за бъдещото движение, но очакваме тест на максимумите около 5500 пункта. При по-силни разпродажби и понижение под 5200 пункта може да смятаме, че ще се формира низходящо движение.
...