МФ отменя реформите на Асен Василев при одита на евросредствата
Бившият финансов министър наложи строги изисквания за това кой може да е директор на одитната агенция
© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Министерството на финансите отменя част от реформата на бившия финансов министър Асен Василев в агенцията, която одитира средствата от Европейския съюз. Ведомството е публикувало за обществено обсъждане проект на изменение на постановлението. Промените касаят изцяло това кой може да бъде директор на агенцията.
Асен Василев подготвяше промените в Изпълнителната агенция „Одит на средствата от Европейския съюз“ от средата на миналата година и те бяха приети от Министерския съвет в края на годината, преди коледните празници. Според установените промени директор на агенцията не може да бъде лице, заемало същата длъжност в рамките на последните 5 години. Също така директор не може да бъде и лице, което за последните 5 години е заемало ръководна длъжност в рамките на управляващ, счетоводен или одитен орган, както и негов съпруг, лице, с което се намира във фактическо съжителство, роднина по права линия без ограничения, по съребрена линия до четвърта степен включително, и по сватовство до четвърта степен включително.
Сега Министерство на финансите предлага да отпадне ограничението директор на агенцията да не я е заемал през последните 5 години, както и директор да може да бъде лице, което е заемало ръководна позиция в одитен орган или свързани с него лица.
Според изготвения доклад от ведомството настоящите ограничения, поставени от Асен Василев, са „твърде рестриктивни“ и „не съдействат за повишаване професионалната компетентност и опит на ръководителя“, а „това са фактори, които влияят на оценката на Европейската комисия за ефективността на българската система за управление и контрол на средствата от Европейския съюз“.
Въведеното ограничение лицето, назначавано на тази длъжност, да не я е изпълнявало в последните 5 години, не позволява използването на натрупаната специфична компетентност и води до липса на институционална стабилност“, посочват още от МФ в своите мотиви.
А идеята на Министерството на финансите е „да позволи използването на придобитата специфична компетентност и опит“. Предложените изменения целят да дадат допълнителна гаранция за компетентността на служителите от ръководния състав.
В момента директор на агенцията е Анна Мартинова-Петкова. Тя бе назначена в първите дни на януари, а за Economic.bg от МФ тогава обясниха, че Катя Дойчевска в края на миналата година е подала искане за напускане. Именно докато тя бе директор на агенцията бяха задействани и въпросните промени в звеното.