Милиарди банкноти в долари и евро продължават да влизат в Русия
Москва успява да избягва санкциите, като използва за целта банки, оръжия и злато
Около 2.3 милиарда долара и евро са били изпратени в Русия, заобикаляйки санкциите на Съединените щати и ЕС, наложени заради войната на Владимир Путин в Украйна.
По данни на Reuters, Москва е успяла да заобиколи забраната за внос на пари в брой, а това предполага, че доларите и еврото остават много търсени от руснаците въпреки държавната политика за намаляване на експозицията си към твърди валути.
Митническите данни, получени от търговски доставчик, който записва и компилира информацията, показват, че пари в брой са транспортирани до Русия от страни, включително ОАЕ и Турция, които не са наложили ограничения върху търговията с Русия. Страната на произход за повече от половината от общия брой не е посочена в записите.
През декември правителството на САЩ заплаши със санкции финансови институции, които помагат на Русия да заобиколи санкциите и наложи такива на компании от трети страни през 2023 и 2024 г.
Китайският юан изпревари зелените пари и се превърна в най-търгуваната чуждестранна валута в Москва, въпреки че продължават да съществуват значителни проблеми с плащанията.
Дмитрий Полевой, ръководител на инвестициите в Astra Asset Management в Русия, каза, че много руснаци все още търсят чуждестранна валута в брой за пътувания в чужбина, както и дребни вносни и вътрешни спестявания.
За хората доларът все още е надеждна валута“, каза той пред Reuters.
Централната банка на Русия и органът за санкции на Съединените щати – Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC), не отговориха на исканията за коментар.
Русия започна да определя долара и еврото като „токсични“ през 2022 г., тъй като широкообхватните санкции прекъснаха достъпа ѝ до глобалната финансова система, възпрепятствайки плащанията и търговията. Около 300 милиарда долара от валутните резерви на Банката на Русия в Европа са замразени.
Говорител на Европейската комисия каза, че не може да коментира отделни случаи на прилагане на санкции. Той каза, че Европейският съюз се ангажира с трети страни, когато подозира, че санкциите се заобикалят.
Митническите записи обхващат периода от март 2022 г. до декември 2023 г., а Reuters не е успял да получи достъп до по-нови данни.
Документите показват скок на вноса на пари точно преди инвазията. Между ноември 2021 г. и февруари 2022 г. в Русия са влезли 18.9 милиарда долара в банкноти в долари и евро в сравнение със само 17 милиона долара през предходните четири месеца.
Даниел Пикард, ръководител на групата за международна търговия и национална сигурност в американската адвокатска кантора Buchanan Ingersoll & Rooney, каза, че скокът на доставките преди нахлуването предполага, че някои руснаци са искали да се изолират срещу възможни санкции.
„Докато САЩ и техните съюзници са научили значението на колективните действия за максимизиране на икономическите последици, Русия се учи как да избягва и смекчава същите тези последствия“, каза Пикард.
Той добави, че данните почти със сигурност подценяват действителните валутни потоци.
Ограничени оттоци
Руската централна банка бързо ограничи тегленето на пари в чуждестранна валута от физически лица след нахлуването в Украйна, в опит да подкрепи отслабващата рубла.
Според данните само 98 милиона долара в банкноти в долари и евро са напуснали Русия между февруари 2022 г. и края на 2023 г.
Входящите валутни потоци, напротив, са много по-високи. Най-големият единичен декларатор на чуждестранна валута е малко известната компания „Аеро-Трейд“, която предлага услуги за безмитно пазаруване на летищата и на борда на полетите. Тя е декларирала около 1.5 милиарда долара в сметки през този период.
„Аеро-Трейд“ е регистрирала 73 пратки с по 20 милиона долара или евро всяка, всички от които са били оформени на московското летище „Домодедово“, международен център близо до централата на компанията. Пратките са описани в митническите декларации като размяна или приход от търговия на борда.
В повечето случаи „Аеро-Трейд“ е посочвана като като декларатор, който изготвя и подава митническа документация. Reuters не можа да идентифицира клиентите на фирмата и не успя да определи източника или местоназначението на парите.
Собственикът на „Аеро-Трейд“ Артем Мартинюк каза пред Reuters, че се съмнява в автентичността на митническите записи. Той отказа да коментира повече. Компанията каза в изявление, че не се занимава с доставка на твърда валута за Русия.
Според митническите регистри една пратка от 20 милиона евро, обработена от „Аеро-Трейд“, е била внесена през февруари миналата година от Yves Rocher Vostok, дъщерно дружество на френската козметична група Yves Rocher, която все още управлява десетки магазини в Русия. В данните не е посочена държава на произход или име на доставчик.
Groupe Rocher, компанията майка във Франция, заяви, че нито групата, нито Yves Rocher Vostok някога са имали връзка с „Аеро-Трейд“ или са поискали въпросния трансфер.
Yves Rocher Vostok, както всички субекти на Groupe Rocher, спазват закона“, каза говорител на групата. „Тя никога не се е опитвала и никога няма да се опита да заобиколи санкциите върху вноса на банкноти в долари и евро в Русия“.
Злато, оръжия, банки
Повече от една четвърт от внесените 2.27 милиарда долара в банкноти са били от банки, голяма част от тях като плащане за благородни метали, според митническите записи и лице, запознато с транзакциите.
Няколко руски банки са получили пари в брой на стойност 580 милиона долара от чужбина между март 2022 г. и декември 2023 г. и са изнесли приблизително еквивалентни количества благородни метали. В много случаи пратките от злато или сребро са отивали към компаниите, доставящи банкноти, показват записите.
Например руският кредитор „Витабанк“ е внесъл 64.8 милиона долара в банкноти от турската фирма за търговия със злато Demas Kuyumculuk през 2022 и 2023 г. През същия период банката е изнесла 59.5 милиона долара в злато и сребро за турската компания.
Лице, запознато с операциите на Demas, потвърди, че компанията е участвала в поредица от транзакции в брой срещу злато, включващи „Витабанк“ и два други руски кредитора между март 2022 г. и септември 2023 г.
Човекът каза, че доставянето на банкноти от ОАЕ в Русия е единственото решение, което Demas е намерил, за да изпълни дългосрочни договори, подписани преди западните санкции да влязат в сила с руските доставчици на злато, като същевременно все още спазва турските и международните разпоредби, свързани с трансграничните плащания.
Със санкциите, които ефективно отрязват Русия от западната финансова система, уреждането на сметки чрез традиционния банков превод вече не е възможно, каза източникът.
Отмяната на съществуващите споразумения би изложила Demas на финансови санкции и риск за репутацията, каза източникът. Турският търговец на злато никога не е правил бизнес със субекти под западни санкции и стриктно спазва всички национални и международни процедури за съответствие, добавя той.
През третото тримесечие на миналата година, след като всички предвоенни договори с руски компании бяха завършени, Demas е прекратил двустранните сделки.
„Витабанк“, ОАЕ и дирекцията по комуникациите на турското президентство не отговориха на исканията на Reuters за коментар.
Сред другите големи вносители на пари в брой са предприятия, контролирани от „Ростех“ – държавният военно-промишлен конгломерат, показват документите.
„Ростех“, който е под санкциите на САЩ от 2014 г., не отговори на въпросите на Reuters за паричните плащания, които е получила.