Милиардите отиват при „зелените“ бизнесмени
Според анализаторите компаниите, които насърчават устойчивите практики, ще печелят най-много

© ECONOMIC.BG / pexels
"Зелената" икономика се радва на все по-голям интерес, а заедно банковите сметки на бизнесмените в сектора растат с невероятна скорост. Примерите за милиардери, открили своята ниша без да оказват негативно въздействие върху климата, се увеличават. Това доказва проучване на Bloomberg.
Четиримата собственици на китайската компания Contemporary Amperex Technology Co Ltd (CATL), производител на батерии за електрически превозни средства, са натрупали общо богатство от 17 млрд. долара. Само от рециклиране австралийският бизнесмен Антъни Прат е спечелил 7 млрд. долара, а американецът Тревър Милтън направи пазарната оценка на Nikola Motor, специализирана в създаването на автомобили с водородни двигатели, десетцифрена.
Потребителите се интересуват от въглеродните емисии и активно влизат в ролята на природозащитници, когато избират продукт или услуга. Според данни от края на 2019 г. 10-те най-добри в "зеления" бизнес имат общо 61 млрд. долара - около три пъти повече спрямо пазарната капитализация на американската петролна компания Halliburton.
Появата на все повече еко-милиардери показва нова тенденция. Тяхната дейност илюстрира растящия подем и многото възможности в "зелената" икономика. Сред най-успешните в тази ниша са изпълнителният директор на Tesla Елон Мъск и основателите на някои от най-големите компании в Китай. Възходът им до върха на капитализма е подкрепен от големия интерес към еко продукти и услуги.
Инвестициите в предприятия, които се борят с изменението на климата или насърчават устойчивите практики, нарастват. В началото на 2018 г. "зелените" активи достигнаха 30.7 трлн. долара, което е с около една трета повече спрямо 2016 г. Популярността на инвестициите в еко-компании става все по-внушителна. Европейските законодатели работят върху правила за разграничаване на паричните потоци за устойчив растеж от всички останали.
„В бъдеще най-успешните лидери ще са част от "зелената" икономика", заяви в интервю финансистът Уилям Ръсел, който тази година бе избран за кмет на Лондонското сити. „При тези инвестиции се появява инерция“ - капиталът и лихвите, които се вливат в устойчиви предприятия, имат голяма възвращаемост и спечеленото се влага отново и отново. „Устойчивото развитие стана ключово за много от нашите клиенти“, казва Елеоноре Бедел, ръководител на устойчивото и отговорно инвестиране в BNP Paribas Wealth Management.
В следващото десетилетие се очаква проекти като барбекю на слънчеви батерии и електрически самолети да стават все по-достъпни и потреблението им да се увеличи драстично. Нарастващото търсене на растителни храни може скоро да създаде още два милиардера: основателят на Beyond Meat Итън Браун и изпълнителният директор на Impossible Foods Патрик Браун. И двамата притежават акции на стойност стотици милиони долари. Те създадоха пазар за заместители на месото. Така се щади околната среда от замърсяванията, причинени от отглеждането на добитък - причина за 14.5% от глобалните емисии на парникови газове.
„Институциите също искат да инвестират в повече проекти, които да включват устойчиво развитие“, казва Бил Тар, съосновател на Motiv Partners. "Те видяха, че парите сами дойдоха след появата на Beyond Meat", сподели анализаторът.
Наблюдаваме промени в начина на забогатяване сега и през миналия век. Преди повече от век, благодарение на нефтената си компания Standard Oil, Джон Рокфелер стана първият милиардер в историята. По този вреден за климата модел тръгнаха и други бизнесмени. Достигането до пазара на всеки един от техните продукти увеличава вредните емисии.
Въпреки новите тенденции в бизнеса въглеродната икономика все още е доминираща. Притежателите на технологични и традиционни автомобилни концерни и петролни компании съставляват повече от една четвърт от 500-те най-богати хора в света. Към тях се включват петролните магнати Харолд Хам и Мюкеш Амбани, както и собственичката на BMW Сузане Клатен. Най-скъпата компания в света засега е нефтената Saudi Aramco със своята пазарна капитализация от 1.8 трлн. долара.
През последното десетилетие емисиите на парникови газове се увеличават с 1.5% годишно. Правителственото финансиране за възобновяеми ресурси намалява, играейки срещу "зеления" бизнес. От друга страна, през последните няколко години работещите в сферата на изкопаемите горива се радват на своя Ренесанс. Производителят на вятърни турбини Алоез Вобен заяви, че е изправен пред "сериозни" предизвикателства в бизнеса си. В Германия националната вълна от правни предизвикателства срещу нови вятърни паркове, замрази цялата му дейност.
„Зеленото богатство е зависимо от напредъка в технологиите. Ако бъде създаден по-иновативен проект, много бизнесмени ще изгубят капитала си изведнъж”, казва Кингсмил Бонд, енергиен стратег в Carbon Tracker. „Но хората, които успешно създадат нови ниши, ще бъдат собственици на милиарди“, добави специалистът.
Например, Марио Арарипе, бразилският магнат, който пръв забогатя от вятърна енергия. „Националният химн на Бразилия казва, че страната е гигант по своя характер. Хората винаги са смятали, че причината за това е златото или другите подземни богатства, но аз не вярвам в това. Мисля, че е защото имаме вятър", споделя той през 2017 г.
Компаниите за устойчиво развитие вероятно ще се радват на все по-голям интерес. Инвеститорите вече поставят борбата с климатичните промени като първа точка в стратегиите си за развитие. TCI Fund Management, компанията за хеджиране, вече предупреждава клиентите си да засилят действията си в подкрепа на климата или да намалят риска от загубите, които ги очакват.
Ако тази тенденция се запази, класацията за най-богатите хора в света ще се промени значително.