Кабинетът одобри рязък скок на минималната заплата до 933 лв. (инфографика)
Правителството одобри новия размер на базовото възнаграждение, но то остава на дъното в Европа

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Правителството официално утвърди новата минимална работна заплата (МРЗ), която влиза в сила от 1 януари 2024 г. Тя ще бъде в размер на 933 лв., или с малко над 150 лв. спрямо нивото и от тази година – най-големият номинален ръст за последните две десетилетия. В процентно изражение покачването е с приблизително 20%.
Ръстът на базовото възнаграждение за първи път се вдига чрез новия механизъм, приет от 48-ия парламент в началото на годината в предизборна среда. Според правилата, приети от депутатите, МРЗ се изчислява като 50% от средната брутна заплата за четири тримесечия назад до края на юни. Според националната статистика средната брутна работна заплата през четирите отделни тримесечия е била съответно 1743, 1879, 1882 и 1957 лв.
Въпреки увеличението България ще остане на дъното в Европа по размер на минималното възнаграждение. Справка в европейската статистическа служба Евростат показва, че към юли само Албания и Северна Македония са с по-малки МРЗ.
Работодателите вече обявиха, че не одобряват толкова рязко вдигане на минималната заплата, като казват, че това ще доведе до увеличаване на сивата икономика. Въпреки това бизнесът поне получава възможност да се подготви. В последните няколко години МРЗ на няколко пъти бе повишавана в последния момент – дни преди да влезе в сила – но пък тогава увеличенията бяха в порядъка на 50 – 60 лв.
Според думите на социални министър Иванка Шалапатова нетният доход на заетите на минимума ще стане 724 лв.
България продължава да е държавата с най-ниска минимална заплата в Европейския съюз. Поетапно трябва да излезем от ситуацията да сме икономика, която привлича инвеститори главно с ниските заплати. Трябва все повече да привличаме инвеститорите с това, че предлагаме производство с високо качество, висока добавена стойност и квалифицирана работна ръка“, коментира в началото на заседанието на кабинета премиерът акад. Николай Денков.
Рязкото увеличаване на минималната заплата ще донесе проблеми в някои по-малки регионин на страната, според анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ). В него се посочва, че София, със своя много голям пазар на труда и висока средна заплата, е единствената област, в която минималното заплащане е под 50% от средното. В цели 19 области то е над 60%, а в Смолян, Хасково, Силистра, Благоевград, Кюстендил и Видин – над 70%.