Германия иска глоби от €50 млн. за социалните мрежи, ако не трият фалшивите новини
Това предлага германското правителство
Социалните мрежи, които не премахват фалшивите новини, речта на омраза и незаконното съдържание, може да бъдат глобявани до 50 млн. евро. Предложението е на германското правителство правителство, а целта е да се принудят компаниите да трият подобно съдържание, пише Independent.
Според министъра на правосъдието Хейко Маас доброволните стъпки, направени досега от компании като Facebook и Twitter са довели до подобрение, но не са достатъчни. "Трият се малко престъпни коментари, и то не достатъчно бързо", коментира Маас. "Най-големият проблем е, че мрежите не приемат сериозно оплакванията и жалбите от своите потребители и затова е ясно, че трябва да увеличим напрежението върху социалните мрежи", допълни той. Според него е необходима законова регулация, която да принуди компаниите да трият такова съдържание.
Позицията на правосъдното министерство на Германия е, че Facebook сваля едва 39% от докладваното от потребители съдържание и едва 33% в първите 24 часа след подаването на оплакването. При Twitter едно от всеки 100 докладвани съобщения бива изтрито.
Малко по-високи са показателите в YouTube, където 90% от докладваното съдържание бива изтрито, а цели 82% - в рамките на деня, когато са докладвани.
И докато "фалшивата новина" сама по себе си не е незаконна, поддръжниците на рестрикциите заявяват, че те често включват клевети и подбудителство, които биха били наказуеми, ако се разпространяват в традиционните медии.
Предложението на германското правителство ще изисква от компаниите да осигурят денонощно следене за постове с фалшиви новини и език на омраза, а потребителите да могат непрекъснато да докладват такова съдържание, което ще трябва да бъде отстранено в срок до 7 дни.
Всички копия на това съдържание също трябва да бъдат изтрити, а всяка социална медия ще трябва да публикува тримесечен отчет за борбата си срещу фалшивите новини.