„Монбат” ще работи с NASA
Дружеството представи новите си придобити компании и амбициозните си планове

Четири придобити завода в чужбина, разнообразие от нови продукти и поръчка на оборудване от американската космическа агенция NASA. Това са само част от добрите новини, с които българската компания за производство на акумулатори „Монбат” може да се похвали през 2017 г. Прогнозата на групата за следващите пет години е положителният тренд, който дружеството следва предишните години, да продължи.
Новите придобивки
Само за няколко месеца една от най-големите компании в акумулаторния бизнес в Европа придоби три нови предприятия. Две германски - Akkumulatorenwerke GmbH и EAS Germany GmbH и една италианска - рециклиращият завод на Piombifera Italiana S.p.A. в Бреша.
Амбициите на „Монбат” продължават и към други континенти като до края на годината дружеството ще купи мажоритарния дял от публичната компания за акумулаторни батерии в Тунис ASSAD. Компанията има производствени мощности в Тунис и Алжир и още 12 филиала в Африка.
"Заводът на Piombifera Italiana S.p.A. се модернизира и се очаква да започне работа през януари 2018 г.". Това обясни Атанас Бобоков, главен изпълнителен директор и председател на Борда на директорите на „Монбат” на пресконференция пред журналисти. Рециклиращият завод е сред трите най-големи в страната с капацитет за преработка на 70 000 тона годишно и тъй като Италия е най-големият пазар за скрап, той ще успява да дава материали за работата на трите завода в България, а също и за тези в Сърбия и Румъния.
Целите на „Монбат” са да консолидира възможностите на рециклиращата дивизия на групата. Италианското дружество е лицензирано до 2027 г. и е част от международната организация на рециклиращи компании COBAT. Това ще осигурява право на солидна годишна квота батерии на скрап.
Чрез Gaia Akkumulatorenwerke и EAS Germany „Монбат” навлезе и на германския пазар и цели да възроди дейността на двете компании. Атанас Бобоков ги нарича „бизнесът на бъдещето”. Фирмите произвеждат специфични цилиндрични литиево-йонни батерии с висока мощност. А те ще се използват за хибридни превозни средства, но не конкретно за автомобили, а за влакове, камиони и автобуси. Този вид батерии могат да се използват и за захранване на космически ракети и подводници. Именно Gaia е компанията, която изстрелва „Монбат” в Космоса. Тя е работила с NASA и чрез нея българското дружество вече има поръчка за доставка на оборудване от космическата агенция. Друго направление, в което ще се фокусират германските заводи е балансиране на електропотреблението в индустрията.
Петър Бозаджиев, изпълнителен директор на икономическата група „Монбат”, обясни, че дружеството не цели да навлезе в бизнеса с батерии за електромобили. Той каза, че вече има много компании, които са специализирани в това производство и не е рентабилно тепърва „Монбат” да стартира.
5-годишни прогнози
„Монбат” ще продължава да расте през следващите 5 години. Тя е и една от малкото български публични компании, които правят смели петгодишни прогнози. Фокусът ще е върху продуктовата диверсификация и рециклиращите мощности. Дружеството през този период очаква да утрои брутната си печалба и тя да достигне 69.8 млн. евро както и да удвои продажбите.
„Растем агресивно в последните пет години, но общият период на растеж е по-дълъг, което ни дава възможност да разширим мащаба“, коментира Бозаджиев.
"В бъдеще „Монбат” основно ще насочва маркетинговата си стратегия към Африка", коментира Атанас Бобоков. По думите му пазарът в Европа ще бъде повлиян от навлизането на електромобилите, но експанзията в Африка ще успее да го компенсира.