„Булгартрансгаз” обяви обществената поръчка за проучване на газов хъб „Балкан”
Процедурата не е стартирала официално, но крайният срок за участие в нея е 1 ноември 2017 г.

Държавният монополист „Булгартрансгаз” ЕАД пусна обществена поръчка за предпроектно проучване за газовия хъб „Балкан“. Процедурата не е стартирала официално, но е обявен краен срок за получаване на оферти или заявления за участие до 1 ноември 2017 г.
За изготвянето на детайлно предпроектно проучване по проекта за газовия хъб „Балкан” ЕК предоставя на „Булгартрансгаз” 920 хил. евро, което е половината от предвидената обща стойност от 1.8 млн. евро.
Предпроектното проучване ще оцени в детайли търговската и техническата жизнеспособност на проекта, ще определи точния бизнес модел и ще оцени рисковете от изпълнението на проекта, ще даде възможност да се финализира регулаторната рамка и структурата на неговото финансиране. Проучването ще анализира всички макроикономически, социални и екологични аспекти за реализация на концепцията.
С резултатите от изследването „Булгартрансгаз” ЕАД ще може да определи окончателните параметри по проекта, които ще бъдат основа за последващите фази - инженеринг и строителство. Концепцията за изграждане на газоразпределителен център на територията на България предвижда в района на град Варна да постъпват количества природен газ от различни източници за по-нататъшно транспортиране. В същото време се очаква в тази точка да се организира и пазар на природен газ (хъб), където всеки пазарен участник би могъл да извършва сделки на пазарен принцип.
В контекста на европейските цели за изграждане на взаимосвързан и единен общоевропейски газов пазар, изграждането на газов хъб е в унисон с проектите от Южния газов коридор и с тези, свързани с плановете за развитие на газовата инфраструктура в Европа, с цел подобряване сигурността на доставките и диверсификация на източниците на доставка на природен газ.
Проектът е в съответствие и с нуждите на региона, идентифицирани от Групата на високо равнище за газова свързаност на Централна и Югоизточна Европа (CESEC), както и от Европейската стратегия за Енергиен съюз.