Moody's предупреждава за нарастващите дългове на България
Едно от спасенията на страната е Валутният борд, а еврозоната би дала допълнителна финансова стабилност

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Държавният дълг на България да продължи да се увеличава в следващите две години. В края на 2026 г. той ще достигне 29% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП) на страната. Това се посочва в мотивите на международната агенция Moody’s, която засега оставя дългосрочния и краткосрочния рейтинг на България на ниво „Baa1“ със „стабилна“ перспектива.
Дълговото бреме расте
Рейтинговата агенция очаква показателите за достъпност на дълга на България да продължат да отслабват, тъй като тежестта му расте, а падежиращите заеми ще се рефинансират на по-високи лихви.
В анализа е включено и планираното изграждане на два нови ядрени реактора в АЕЦ „Козлодуй“. Засега точната цена на проекта, стартиран при коалиционното правителство „Денков“, не е ясна, но според тогавашния енергиен министър Румен Радев той трябва да струва над 25 млрд. лв. Американската Westinghouse Electric трябва да е готова с ценовия анализ през 2026 г.
Но този мащабен проект, за който много експерти казват, че няма как да приключи с фиксиран срок и на горепосочената цена, повишава риска българското правителство да трябва да увеличи държавно гарантирания дълг в средносрочен до дългосрочен план, което натежава на фискалната сила, казват от Moody’s.
Въпреки това дълговата тежест на България ще остане около половината от тази на медианата на своите връстници с рейтинг „Baa1“, пише в мотивите.
Еврото значи стабилност
Добрата новина за страната е, че тя е с фиксиран курс на лева към еврото, което намалява значително валутния риск за страната. Този риск ще бъде намален още повече, когато бъде прието еврото.
В резултат на това държавният дълг на България, до голяма степен деноминиран в евро, не е изложен на никакъв осезаем валутен риск“, пише в мотивите.
За тази и следващата година Moody’s прогнозира бюджетният дефицитът да се задържи около 3% от БВП, което оставя шансове на страната да се присъедини към еврозоната на 1 януари 2026 г.
Укрепване на икономиката
Според агенцията приемането на еврото догодина би подпомогнало за по-нататъшната интеграция с икономиките на еврозоната и укрепването на българската икономика във времето.
Този процес ще бъде подпомогнат и от пълноправното членство на България в Шенгенското пространство от началото на 2025 г. Секторите, които ще бъдат подкрепени от тази интеграция, са туризмът и транспортните услуги, като същевременно ще бъдат подобрени условията за бизнес за износителите на стоки.
Относно инфлацията, Moody’s очаква тя да се стабилизира около 2.6% през 2025 – 2026 г.
Рейтинговата агенция очаква реалният БВП на България да нараства с темпове от 2.5% през 2025 г. и 2.7% през 2026 г. Растежът ще продължи да бъде движен основно от частното потребление, тъй като нарастването на реалните заплати остава високо в среда на значителен недостиг на работна сила и ниска инфлация.
Въпреки че трудностите при усвояването на ресурса от Плана за възстановяване и устойчивост може да имат негативно отражение върху темповете на растеж през 2025 и 2026 г., растежът на БВП ще бъде подкрепен от увеличаване на усвояването на кохезионните фондове на ЕС, заложени през следващите години от програмния период 2021 – 2027 г.
Факторите, подкрепящи рейтинга
- подобряване на институционалната ефективност при прилагането на структурните реформи, което ще повиши очакванията на рейтинговата агенция за дългосрочния потенциален темп на растеж на България;
- провеждане на консервативна фискална политика.
Факторите, заплашващи рейтинга
- отслабване на ключовите фискални показатели на правителството или ако икономиката значително се влоши спрямо очаквания средносрочен до дългосрочен потенциален икономически растеж. Такива развития може поне отчасти да са резултат от продължаващо отслабване на институциите, което може да се отрази отрицателно върху рейтинга.