МВФ призова държавите да подкрепят само уязвимите групи, а не всички
Масовото раздаване на пари е риск за финансовото състояние на държавата, а негативният ефект може да е по-силен

Международният валутен фонд (МВФ) заяви, че правителствата, които се борят с покачващите се цени на храните и горивата, трябва да насочат усилията си към подпомагане на уязвимите групи от населението, вместо да предоставят повсеместна подкрепа. Според Фонда подходът, при който се подпомагат всички – независимо от финансовите възможности – крие риск за състоянието на публичните финанси.
Припомняме, че една от основните критики към българското правителство по отношение на антиинфлационните/антикризисните мерки е именно подхода, при който се раздават пари на всички, независимо от финансовите възможности и реалното влияние на инфлацията.
Повече от половината от правителствата на анкетираните 134 държави казват, че са въвели субсидии или данъчни облекчения, за да смекчат удара от рязкото покачване на цените, предизвикано от войната на Русия в Украйна, посочват експерти на Фонда в блога си.
Руската агресия само добави допълнително гориво към миналогодишния ръст на цените на суровините, тласкайки нагоре стойността на храните, а цените на природния газ – до невъобразими стойности.
Цените на пшеницата, основен продукт, за който Русия и Украйна заедно представляват източник на около една четвърт от световния износ, са нараснали с 54% спрямо година по-рано.
Политическите лица трябва да позволят високите световни цени да преминат през местните икономики, като същевременно защитават засегнатите уязвими домакинства, пише в блога си МВФ. Аргументът е, че "в крайна сметка това е по-евтино, отколкото поддържането на изкуствено ниски цени за всички, независимо от платежоспособността им".
МВФ често поставя премахването на субсидиите като условие за предоставяне на финансова помощ за страни, нуждаещи се от такава, припомня Reuters.
Миналата седмица Пакистан намали субсидиите за гориво за втори път в рамките на 7 дни, за да си осигури спасителна финансова подкрепа от МВФ. Друга страна, търсеща заем от Фонда – Тунис обяви днес, че ще започне да съкращава субсидиите за енергия и храна през следващата година, както и финансовите трансфери към по-бедни домакинства.
Загрижеността за продоволствената сигурност може да накара някои правителства да въведат субсидии и дори да раздават основни продукти, но въпреки това са необходими ясни клаузи за прекратяването на подобно подпомагане, предупреждава МВФ.