„Мъртъв“ сателит от 80-те години падна обратно на Земята
2.5-тонната машина демонстрира опасността от трупащите се космически боклуци в орбита

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Стар сателит на НАСА, изстрелян през 80-те години на миналия век и отдавна превърнал се в космически боклук, се върна обратно на Земята, съобщи американската космическа агенция. Тежащ почти 2.5 тона, той навлезе обратно в атмосферата и падна в Берингово море.
НАСА очакваше по-голямата част от сателита да изгори вследствие на високата температура при пробиване и минаване обратно през атмосферата, но според информацията някои компоненти са се запазили.
Агенцията изстреля сателита ERBS през 1984 г. с космическата совалка Challenger, за да проучи как Земята абсорбира слънчевата енергия от Слънцето. Сателитът също така е изследвал стратосферата, мерил е дебелината на озоновия слой и други атмосферни компоненти, като водна пара, аерозоли и азотен оксид.
ERBS беше част от програмата на НАСА за три спътникови бюджетни експеримента, свързани със земна радиация. По план той трябваше да продължи само две години и да приключи през 1986 г. Но продължи работата си до 2005 г., когато НАСА в крайна сметка го изведе от експлоатация. Така през изминалите близо две десетилетия той бе просто още един 2.5-тонен космически боклук.
ERBS далеч надхвърли очаквания си двугодишен експлоатационен живот, работейки до изтеглянето си през 2005 г.“, пише НАСА в своето изявление. „Неговите наблюдения помогнаха на изследователите да измерят ефектите от човешките дейности върху радиационния баланс на Земята.“
Че спътникът ще падне обратно на Земята, стана официално ясно миналата седмица. Тогава НАСА каза, че рискът от падащи отломки, които да наранят хората, е около 1 на 9400.
Изгарянето при повторно навлизане в атмосферата се оказа подходящ край за близо 40-годишния сателит ERBS, но също така е напомняне за продължаващата опасност, която космическият боклук може да представлява в орбита и на Земята.
Миналата година Китай изстреля две ракети Long March 5B, за да помогне за изграждането на своята космическа станция Tiangong, по една през юли и ноември, от които паднаха огромни парчета отломки върху Земята. Всяко от изстрелванията изхвърли 23-тонно (21 метрични тона) ракетно ядро, което навлезе повторно по неконтролиран начин.
В края на декември Филипинската космическа агенция издаде предупреждение към обществеността за падащи отломки от ракета от друго китайско изстрелване на 29 декември, отбелязва Space.com.