Наградиха със стаж призьори в конкурс за одитори
Ние нямаме безработни студенти, похвалиха се от ВУЗФ

За 4-та поредна година бяха отличени най-добрите млади одитори на България. Това се случи на церемонията по награждаването на победителите в Националния конкурс за студенти „Млад одитор“. В конкурса взеха участие представители на различни български ВУЗ-ове, предлагащи обучение по одит и финанси.
На събитието присъстваха депутати, представители на държавните финансови и контролни институции, лица от частния бизнес, студенти, журналисти и други гости, предаде репортер на Economic.bg.
Първа награда в надпреварата спечели Георги Стоянов, представител на УНСС. Той получи право на стаж в одиторските компании съорганизатори на конкурса за срок от 1 месец. Победителят получи и парична награда в размер на 2000 лв.
Второ и трето място спечелиха съответно Мартин Стоев и Анита Емилова, и двамата студенти във ВУЗФ. Те също получиха възможност за стаж в одиторските дружества, както и парични награди в размер на 1000 и 500 лв. Освен тях, бяха раздадени и 3 поощрителни награди за участниците с най-оригиални идеи при решаване на казусите в конкурса.
Организаторите от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) отбелязаха актуалните проблеми и предизвикателства пред одиторската професия.
Доц. д-р Григорий Вазов, един от създателите на ВУЗФ и настоящ ректор, засвидетелства уважението си към тази професия, обявявайки я за най-важната в света. По думите му развитието на обществото зависи от одитирането, тъй като то помага на желаещите да се съпротивляват срещу корупцията. Според доц. Вазов това е форма на контрол, от която зависим всички.
Дългогодишният му колега и бивш ректор на учебното заведение проф. Михаил Динев определи одиторството като уникална професия, осигуряваща граждански контрол в управлението. Той отбеляза настоящата криза на доверието в одита в България и огромното значение на тази дейност. „Един одит е човешка съдба“, обобщи проф. Динев.
Организаторите определиха одиторството като творческа и самостоятелна професия, а гилдията на одиторите – като независима и саморегулираща се. Те акцентираха върху връзката между бизнеса и образованието и се похвалиха с успешната реализация на кадрите си. „Ние нямаме безработни студенти“, заявиха от ВУЗФ.
Организаторите призоваха младите хора да инвестират в себе си, трупайки нови знания, умения и компетентности, защото подобна инвестиция винаги се отплаща.