Най-големите банки с капиталова дупка до $870 млрд.
Нови регулации целят намаляване на тежестта за данъкоплатците при преструктуриране на системно важни институции

Твърде големите банки, за да фалират (Too big to fail) могат да се изправят пред капиталов недостиг в размер на до 870 млрд. щатски долара, пише Bloomberg.
Институции като JPMorgan Chase и HSBC ще трябва да намерят допълнително финансиране посредством различни дългови инструменти, за да посрещнат по-строгите регулаторни изисквания за тях. Изчисленията са на AllianceBernstein, а оценките на Barclays показват недостиг от минимум 237 млрд. долара за системно важните банки.
Сумата варира в широки граници, тъй като предложението на базирания в Базел Борд за финансова стабилност очертава различни варианти за необходимия процент от рисково претеглени активи. При експозиция на визираните банки от над 21 трлн. долара, малки промени в нормативните допускания водят до големи разлики в абсолютните стойности.
Бордът цели да намали последствията от евентуален фалит на системно важна банка, като задължи тези институции да емитират дългови инструменти, които могат да бъдат отписани, ако се налага преструктурирането им. За да бъде отписан първичен дълг, към момета е необходимо да се премине през процедура на фалит, което за кредитор с глобално значение може да доведе до сериозни икономически последствия.
Подобна бе ситуацията след фалита на Lehman Brothers през 2008 г., когато редица правителства използваха публичен ресурс са да оздравят банки със сериозни рискови експозиции, претърпели обезценка след банкрута на американския гигант.
Очаква се Бордът за финансова стабилност да представи проект на новите регулации през следващия месец, по време на срещата на G-20 в Бризбейн, Австралия. В обхвата на регулациите ще бъдат включени 27-те най-големи банки в света, които ще трябва да осигурят дълг, подлежащ на отписване и акционерен еквивалент за между 16 и 20% от рисково претеглените активи. Намерението е тежестта при преструктуриране да се поема в по-голяма степен от инвеститорите, а участието на данъкоплатците да е ограничено.
Друг регулаторен орган - Комитетът за банков надзор в Базел, планира да още 5 процентни пункта към капиталовия буфер.