„Най-мащабната корпоративна измама“: Империята на най-богатия азиатец кърви
Финансовите щети за Adani Group вече надхвърлят 70 млрд. долара

Снимка: Deposit Photos
„Най-мащабната измама в корпоративната история“ – така накратко бе описан скандалът около индийския конгломерат Adani Group, собственост на най-богатия човек в цяла Азия, Гуатам Адани, който избухна миналата седмица. Компаниите на милиардера бяха обвинени в неправомерно използване на офшорни данъчни убежища за създаването на мрежа от фиктивни фирми и извършването на пазарни и счетоводни манипулации.
Наред с огромното разочарование за инвеститорите, са налице опасания за „значителни дългове“, които поставят групата на „нестабилна финансова основа“.
Разкритията за Adani бяха направени публично на 24 януари, а едва седмица по-късно финансовият ефект е многозначителен. Цената на акциите на индийския конгломерат се срина драстично, а за броени дни финансовите щети надхвърлиха 70 млрд. долара. В трета поредна сесия книжата продължават да регистрират големи загуби, а състоянието на Гуатам Адани да се топи.
Разкритията – кой стои зад тях и какво показват
Обвиненията срещу Adani са плод на двугодишно разследване на аналитичната инвестиционна фирма Hindenburg Research. Американският хедж фонд е известен с това, че търгува с къси позиции (б.р. – залог, че една компания ще намали стойността си), каквито е заела включително и в индийската компания.
Основана през 2017 г. от Нейтън Андерсън, Hindenburg Research се занимава със съдебни финансови разследвания, която анализира капитал, кредит и деривати. На уебсайта ѝ се посочва, че търси „катастрофи, причинени от хората“, като счетоводни нередности, лошо управление и неразкрити транзакции със свързани лица. След като открие потенциални нарушения, Ніndеnburg обикновено публикува доклад, обясняващ случая, и залага собствен капитал срещу въпросната компания, надявайки се да спечели от късата позиция.
Такъв е и случаят с Adani Group. Според проучването на Hindenburg индийският гигант е използвал офшорни субекти в данъчни убежища като Мавриций и Карибските острови. Твърди се, че те са били използвани за улесняване на корупцията, прането на пари и кражби от данъкоплатците, докато източват пари от публичните фирми на групата. Добавя се също, че някои офшорни фондове и фиктивни компании, свързани с Adani Group, „тайно“ притежават акции във фирми, регистрирани на името на Adani.
Според американския фонд ключовите компании в Adani Group са сериозно задлъжнели и рискуват финансовата стабилност на цялата група. Hindenburg Research също така твърди, че акциите на нейните седем ключови листнати компании имат 85% спад само на фундаментална основа поради „оценки, високи до небето“.
В доклада се казва, че пет от седемте ключови регистрирани компании в Adani са отчели текущи съотношения (мярка за ликвидни активи минус краткосрочните пасиви) под 1. Според фонда това предполага „повишен краткосрочен ликвиден риск“.
Кои са Adani Group?
Adani Group не е просто група от компании. Според нейните мениджъри, семейство Адани, тя въплъщава духа на Индия. Бъдещият конгломерат води началото си от 1988 г., като когато фамилията стартира търговия със стоки. 35 години по-късно интересите на групата се простират от пристанища и летища до минно дело и възобновяема енергия.
С нетно състояние от 88.2 млрд. долара – според индекса на милиардерите на Forbes към днешна дата (30 януари 2022 г.) – Гаутам Адани падна от номер три на номер осем сред най-богатите в света, след като акциите на Adani се сринаха. 60-годишният мъж е родом от западния щат Гуджарат, родно място и на премиера Нарендра Моди. Основната опозиционна Конгресна партия на Индия често обвинява Адани и други милиардери, че са получили благоприятно политическо отношение от администрацията на министър-председателя, които бизнесменът отрича.
Атака срещу Индия?
Отговорът на Adani Group на обвиненията срещу нея бе публикуван в неделя в 54 страници. В него индустриалният индийски конгломерат каза, че докладът на Hindenburg е „причинил сериозно и безпрецедентно неблагоприятно въздействие върху нашите инвеститори“.
Обвиненията са не просто неоправдана атака, срещу която и да е конкретна компания, а пресметната атака срещу Индия, независимостта, целостта и качеството на индийските институции, както и историята на растежа и амбицията на Индия“, се казва в него.
В позицията си Adani подчерта връзките си с местни и международни банки и изтъкна достъпа си до различни източници и структури на финансиране, изброявайки американските банки Citigroup и JPMorgan Chase & Co и европейски кредитори като BNP Paribas, Credit Suisse и Deutsche Bank.
Групата също така отхвърли притесненията относно своя модел на растеж с висок ливъридж, заявявайки, че „коефициентите на ливъридж на компаниите от портфейла на Adani продължават да бъдат здрави и са в съответствие с индустриалните показатели на различните сектори“.
В последваща бележка в понеделник, след отговора на Adani Group, Hindenburg заяви, че компанията
се е опитала да свърже огромния си възход и богатството на своя председател, Гаутам Адани, с успеха на самата Индия“.
„Основните обвинения в нашия доклад – фокусирани върху многобройни подозрителни транзакции с офшорни субекти – са оставени напълно без внимание“, добавят от хедж фонда.
Критичен момент
Обвиненията на Hindenburg идват в ключов момент, когато Adani Group се подготвя за рекордно вторично предлагане на акции в размер на 2.45 млрд. долара. Целта е да се привлекат нови чуждестранни инвеститори, което да помогне за реализирането на нови проекти извън страната.
Докладът оказа влияние и върху стойността на акциите на Adani Group и различните подкомпании, като седем от тях отчетоха огромен спад на пазарната си стойност. Потъването продължава и днес. Тази сутрин акциите на Adani Transmission и Adani Total Gas се сринаха с по 20%, докато Adani Green Energy поевтиня с 15%, а Adani Power и Adani Wilmar се понижиха с по 5%, докато Adani Ports and Special Economic Zone – с 0.5%.
Разпродажбите са особено екстремни. Явно повлияха на цялостното настроение на инвеститорите на пазара", отбеляза пред Reuters Саураб Джайн, асистент вицепрезидент по изследванията в SMC Global Securities.
Повечето акции на групата Adani продължиха рязкото си падане и днес, тъй като опровержението на индийския конгломерат на критиките на американския хедж фонд не успя да успокои инвеститорите. Загубите на фондовия пазар за компаниите от групата продължават трети ден.