Доларът отчита най-високия седмичен скок от април 2020 г.
Очакванията на анализаторите са за нов паритет между долара и еврото, тъй като инвеститорите търсят убежище за парите си

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Индексът на щатския долар се повиши в петък и е напът към най-голямото си седмично покачване от април 2020 г. Причината е, че инвеститорите се притесняват от по-нататъшно забавяне на икономиката, след като служители на Федералния резерв потвърдиха необходимостта от по-високи лихви, и търсят сигурни убежища за парите си.
Доларовият индекс се повиши с 0.5% до 108.01 пункта – най-високата му стойност от 15 юли. Индикаторът е напът да се покачи с 2.2% тази седмица, което би било най-доброто му седмично представяне от повече от две години.
На този фон пък британският паунд поевтиня с около 1% до 1.1839 долара и върви към най-големия си седмичен спад спрямо долара от септември 2020 г. Валутата страда заради нарастващите притеснения около икономическото забавяне на Великобритания.
Европейската валута спадна с 0.4% в петък до 1.0053 долара и е напът да се понижи с 2% тази седмица.
Щатският долар отново е начело тази сутрин, подкрепен от поредния кръг от ястребови изказвания на Фед. Общият тон на служителите на Федералния резерв предполага, че той все още има много работа за овладяване на инфлацията“, каза Джейн Фоли, ръководител на валутната стратегия в Rabobank в Лондон.
Президентът на Федералния резерв на Сейнт Луис Джеймс Булард, колегата му от Федералния резерв на Сан Франциско Мери Дейли и президентът на Фед на Канзас Сити Естер Джордж казаха, че продължаването на повишенията на лихвите в опит да се бори с инфлацията би било разумно.
Слабите икономически данни за Китай тази седмица и енергийната криза в Европа пораждат страхове от по-нататъшно икономическо забавяне, което също засегна европейските валути и подкрепи потоците от пари към безопасните убежища.
Очакваме нов пробив под паритета (евро/долар)“, смята Фоли.
Тревогите за инфлацията
Сега паричните пазари очакват Банката на Англия да повиши лихвените проценти до почти 4% до март. Членът на борда на Европейската централна банка Изабел Шнабел подхрани опасенията за инфлацията, като каза, че потребителските цени все още могат да се ускорят в краткосрочен план.
И все пак, въпреки припева на Фед за необходимостта от по-високи лихвени проценти, шансовете за ново огромно повишение от 75 базисни пункта следващия месец намаляха до 45%, според финансовите пазари.
Спрямо азиатските валути зелените пари се повишиха с 0.8% до 137.02 йени, след като достигнаха най-високата си стойност от 27 юли. Китайският юан падна до най-ниското си ниво от септември 2020 г. – 6.8168 за долар в борсовата търговия, след като централната банка определи силно отслабена средна насока. Търговците очакват по-нататъшен спад поради икономическо забавяне.
При криптовалутите биткойнът падна с 8.7% до 21 437 долара. Етерът – със 7.75% до 1700 долара.
Слабостта се просмука в криптосферата, тъй като спекулантите се оттеглиха от високорискови активи на фона на очакванията, че по-високите лихвени проценти ще се задържат много по-дълго“, каза Сузана Стрийтър, старши инвестиционен и пазарен анализатор в Hargreaves Lansdown.