Напрежението около Украйна вдига цената на петрола
Цените са се увеличили с над 10% от началото на 2022 г.

© ECONOMIC.BG / БТА
Цените на петрола скочиха в понеделник, тъй като геополитическото напрежение в Източна Европа и Близкия изток засили допълнително опасенията относно ограничените перспективи за доставки.
Фючърсите на европейския сорт Брент поскъпнаха с 1% до 88.76 долара за барел. Това се случва след загубата от 0.6% в петък. Фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) поскъпнаха с 1% до 86 долара за барел, след като също се понижиха в петък (-0.5%).
И двата бенчмарка на суровия петрол отбелязаха повишение за пета поредна седмица, след като до петък се нараснаха с около 2%, достигайки най-високите си нива от октомври 2014 г. Цените са се повишили с повече от 10% през тази година заради опасенията за затягане на доставките.
Инвеститорите запазиха бичи настроения поради геополитически риск между Русия и Украйна, както и в Близкия изток, докато ОПЕК+ продължи да не достига целта си за производство“, коментира пред CNBC Казухико Сайто, главен анализатор във Fujitomi Securities Co Ltd.
„Очакването за по-високо търсене на нафта за отопление в Съединените щати на фона на студеното време също увеличи натиска“, добави той.
Подхранвайки страховете от прекъсване на доставките в Източна Европа, Съединените щати започнаха да изтеглят дипломатическите семейства от посолството си в Украйна. Вашингтон призова всички граждани да обмислят напускането си заради заплахата от военни действия от страна на Русия.
В Близкия изток Обединените арабски емирства (ОАЕ) забраниха използването на повечето частни дронове и леки спортни самолети за развлекателни цели за един месец, след като миналата седмица бе извършена смъртоносна атака от йеменските хути в страната от Персийския залив.
Междувременно ОПЕК+, която обединява Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) с Русия и други производители, се бори да постигне целта си за месечно увеличение на производството от 400 000 барела на ден (bpd). В Съединените щати запасите от петрол продължават да се понижават през последния месец, а енергийните компании ограничиха петролните платформи тази седмица за първи път от 13 седмици. Анализаторите очакват студеното време да увеличи търсенето за отопление през следващите няколко седмици.