Негативните оценки за Китай по света ескалират
Хората по света влошават мнението си за страната заради коронавируса, сочи проучване на Pew

© ECONOMIC.BG / БТА
Отрицателните мнения за Китай сред хората по света се покачват и достигат рекордно високо нивo в повечето държави, в които изследователският център Pew проучва нагласите към азиатската страна вече 10 години.
Повишаването на неблагоприятните възгледи идва на фона на широко разпространената критика относно начина, по който Китай се е справил с пандемията от коронавируса“, се отбелязва в доклада, цитиран от CNBC.
Негативните оценки за Китай удариха „най-високи точки“ в Австралия, Обединеното кралство, Германия, Нидерландия, Швеция, САЩ, Южна Корея, Испания и Канада, според Pew. Останалите пет страни в проучването са Белгия, Дания, Франция, Италия и Япония. Анкетирани са 14 276 души в 14 държави, като допитването е проведено между 10 юни и 3 август.
Отрицателните настроения са скочили най-много в Австралия, където 81% от респондентите заявиха, че гледат на Китай неблагоприятно. Това е ръст от 24 процентни пункта спрямо миналата година. Общественото мнение в САЩ също все по-често е лошо, като то се е повишило с 13 пункта спрямо миналата година и с близо 20 от встъпването в длъжност на американския президент Доналд Тръмп.
И за двете страни отношенията с Китай в последно време се обърнаха в негативна посока. Напрежението с Австралия се засили през последните месеци, след като страната поиска разследване на произхода на коронавируса. Ходът разгневи Пекин и властите наложиха търговски ограничаване върху австралийския внос.
Напрежението по оста САЩ-Китай е отдавна, но през последните години се нагнети значително. Двете най-големи икономики спорят относно търговията и технологиите, а през 2020 г. се откри и нов фронт – във връзка с възникването на коронавируса.
В проучването на Pew мнозинството от анкетираните (61%) казват, че Китай се е справил зле с овладяването на заразата. Счита се, че коронавирусът тръгва именно от там, тъй като първият регистриран случай на Covid-19 бе засечен в Ухан миналия декември, след което инфекцията започна да се появява и в други части от света.
Има изследвания обаче, че коронавирусът върлува от по-рано и в различни държави.
Днес повече от 36 милиона души са заразените с него по целия свят и най-малко 1 милион са загубили живота си вследствие на Covid-инфекцията, показват данните университета Джон Хопкинс.
„Възприятията за това колко добре се справя Китай с овладяването на пандемията от коронавирус оцветяват цялостните възгледи на хората за страната. Тези, които смятат, че Китай е свършил зле работата си с COVID-19, са много по-склонни да имат неблагоприятен поглед към страната.“