НЕК плаща глоба от 550 млн. евро заради АЕЦ „Белене“
Останалите претенции на "Атомстройекспорт" са отхвърлени от арбитражния съд

Националната електрическа компания (НЕК) ще плати глоба от 550 млн. евро заради спрения проект АЕЦ "Белене". Това заяви на брифинг днес министърът на енергетиката Теменужка Петкова, предаде репортер на Economic.bg. Това е решението на Международния арбитражен съд в Женева, което е пристигнало късно снощи на ел. поща на НЕК.
Общият размер на иска от страна на руската компания "Атомстройекспорт" бе за 1,2 млрд. евро, но от НЕК ще бъдат платени близо 50% от него, които се отнасят за реални активи, според решението на арбитража. Той признава единствено иска на "Атомстройекспорт" свързан с реално произведеното оборудване, което НЕК е поръчала. Всички останали искове на руската компания, които касаят претенции като ескалация на цената, пропуснати ползи, неустойки, претенции, свързани с извършени дейности извън предмета на договора, разходи и др., са изцяло отхвърлени от Арбитража.
Дългоочакваното решение обаче не може да бъде публикувано публично, тъй като съдържа търговска информация, която е конфиденциална.Предстои то да бъде обсъдено между двете страни в рамките на 30-дневен срок. Според министър Петкова решението е обективно и изгодно и за двете компании. "Логично е да си платиш това, което си поръчал", каза още министърът на енергетиката.
Според отсъденото решение България ще получи реален ядрен актив от платената сума. Вариантите за полученото оборудване са два - или да се използва за проект у нас, или да бъде продадено на трета страна. Петкова обясни, че се търсят варианти за бъдещо продължаване на процеса.
Щетите за НЕК биха били неустойка по договор, пропуснати ползи и др., които са отхвърлени според решението, заяви още Теменужка Петкова. По думите й НЕК ще предприеме следващи стъпки, след като разгледа целия документ, срещайки се с руската страна в рамките на диалог, който да изясни позициите на двете компании.
Това е само първият етап от процедурата, решението трябва да бъде връчено по официалния ред на страната по делото, която е НЕК. Дали българската компания има финансовата възможност да плати тази средства, ще стане ясно след пълен анализ на арбитражното дело, коментира Петкова.
Междувременно и премиерът Бойко Борисов коментира темата. По думите му арбитражният съд е постановил двете страни да се разберат, българската държава да плати дължимото и да получи реактора. Премиерът обаче не пожела да уточни дали оборудването ще бъде продадено или ще бъде инсталирано у нас. При всички положения обаче, според него, това трябвало да се случи с участието на производителя.
Решението за спиране на изграждането на втората българска ядрена централа беше взето в края на март 2012 г. от първото правителство на премиера Бойко Борисов.