NFT – криптоизкуство и бизнес в едно
Българската NFT индустрия се развива активно и привлича вниманието на колекционерите
Купихте ли вече своята първа NFT творба? Крипто икономиката промени не само бизнеса, но и изкуството. С „NFT“ (съкращение от Non-Fungible Token – от англ. неизменяем/незаменим токен) - вид дигитални сертификати, съхранявани в блокчейн, всеки може да удостоверява уникалността и собствеността върху дигитално изкуство, което се предлага широко.
NFT изкуството, колекциониране, управление на платформи, в които се предлага, създават перспективна паралелна арт и бизнес реалност. По данни на digitaljournal.com глобалният NFT пазар се оценява на 1598.5 млн. долара през 2021 г. и се очаква да достигне 6926.9 млн. до 2028 г. България не изостава от тренда.
Българските NFT артисти София Йотова, Недко Боянов и Йордан Христов споделиха своята гледна точка към този арт бизнес, в който всички са замесени – от аукционните къщи, през традиционните галерии и артисти, до предприемачи от световен и национален порядък.
Ето и какво разказват те за развитието на тази нова индустрия у нас:
Недко Боянов:
Вече не е достатъчно да рисуваш красиви NFT и да валят продажби
Недко Боянов е бранд дизайнер, учител по рисуване и дигитален артист. През 2021 г. откри в Стара Загора първата NFT изложба в града, и втора в България. Дигиталната експозиция „Ерос, Емпатия, Еуфория“ се продаде напълно.
Г-н Боянов, какво Ви насочи към NFT?
Още от началото на 2021 г. следях NFT тенденциите и чаках момент да пусна своята колекция. Открих начин как да пуснеш колекция на криптовалутата, базирана на Ethereum – Polygon, напълно безплатно. Така създадох първата си колекция от 13 уникални абстрактни колажа - „Ерос, Емпатия, Еуфория“. Направих и Youtube канал, в койтодавам полезна информация относно света на NFTs.
Защо NFT "избухна" сега?
След дългоочакваното подобрение на Ethereum – криптовалутата, на която са базирани основно NFTs, което се очаква да се случи това лято, технологията ще стане мейнстрийм и ще се наложи в глобален аспект. Тя позволява на артисти, инфлуенсъри, малки и големи бизнеси, по още един канал да предоставят ексклузивни услуги или дигитални предмети на своята аудитория. Рапърът Боро Първи и неговият NFT албум раздвижи медийното пространство. Има български артисти като MZK / Kaloian Toshev , BoryaXYZ, licheff.eth, katalinaooma.eth и още, които вече берат плодовете на своя труд. Има и български колекционери, но част от тях не парадират с това.
NFT може ли и превръща ли се в успешен арт бизнес?
Вече не е достатъчно да рисуваш красиво, да си публикуваш творбите като NFT и да започнат да валят продажбите. Трябва маркетинг, сериозно промотиране и усилия от страна на артиста, за да се случат нещата. Знанията по английски и желанието да се изучават новите технологии в сферата на NFTs и Ethereum са задължителни. Да, напълно е възможно това да е бизнес, доказателство за това е Калоян Тошев и неговата колекция Sublimes.
Има ли български NFT бизнес?
Да, вече има няколко големи български компании. NEXO предлага заем срещу двете най-скъпи NFT колекции. Evedo разработва продукт- fragmint.app, който позволява фрагментирането на NFTs с висока стойност и разделянето им на части, което позволява притежаването на ценен NFT актив от много хора.
София Йотова:
Twitter спомага за най-бързо изграждане на контакти в NFT
София Йотова (Octophina) дебютира в NFT пространството в края на 2021 г. с колекция от произведения, пресъздаващи борбата ѝ с депресията. 10 колекционери от целия свят притежават творби от колекцията ѝ „Pain to Power“.
Г-жо Йотова, как се обучихте в NFT и се развихте? Кой ви подкрепи?
Научих за NFT от подкаста на Тим Ферис през февруари 2021 г. Официално навлязох в NFT пространството през октомври 2021 г., като създадох първия си криптопортфейл и си направих профил в Twitter. Това е социалната мрежа, която спомага за най-бързо изграждане на полезна мрежа от контакти на хора в NFT пространството. Най-голямото ми постижение досега е, че по-малко от 4 месеца по-късно над 10 колекционери от целия свят притежават мои творби, част от дебютната ми колекция "Pain to Power". В нея проследявам процеса на възстановяването ми от депресия. Двама български колекционери купиха мои картини. Първият от тях ме подкрепи като финансира своеобразния ми дебют като NFT артист
Като NFT артист, какво е нужно да си успешен?
Имам свой стил и почерк. Ако имам някаква стратегия за успех, това е да бъда себе си. NFT ми върна желанието за живот и вярата, че има смисъл от нещата, които съм преживяла. Възможностите на тази технология ми позволиха да започна да трансформирам болката си в изкуство, което се оценява и купува от хора от цял свят. За мен това е дефиницията на успех в този момент.
Как се защитавате от измами?
Предпазлива съм, търся помощ и насоки от по-технически грамотни хора, за да науча кои са фаталните грешки, които да избягвам на всяка цена. Гледам, чета и слушам образователни материали.
Йордан Христов:
Много хора търсят бързи пари в NFT
Йордан Христов (BRUTALISTI) е UX/UI дизайнер, програмист и спортист. Определя се като "самоук дигитален артист и NFT ентусиаст", тъй като преди половин година започва да проучва и NFT света. Колекцията му Herbarium Invaders се продава напълно.
Г-н Христов, как влязохте в NFT света? Кое е най-голямото Ви постижение?
Интересувам се от технологии, изкуство, инвестиции и крипто и това ми помогна да открия информация и да започна да експериментирам. Наскоро представих генеративен проект в колаборация с известен NFT артист, реализиран с помощта на javascript код. Herbarium Invaders - абстрактна визуализация на въображаеми растения, подложени на изследване, представлява javascript код, написан, така че да генерира различен, но визуално сходен резултат за всеки, който си купи NFT, свързано с този проект. Така всяка итерация е уникална. Проектът се продаде се на 100% и има много силен вторичен пазар.
Как се развива NFT сферата и бизнес в България? Има ли български колекционери?
Развива се постепенно, популяризиращите събития се броят на пръстите и повечето хора не знаят за тях. Рядко се намират артисти, посветили се изцяло на NFT. „Харчат“ се тези, които са отделили достатъчно време да създават стойностно изкуство. Колекционерите варират от инвестиционни спекулатори, които са тук за бърза или дългосрочна печалба, през артисти, които харесват NFT и подкрепят колегите си. Има пренасищане от хора, търсещи бързи пари и предлагащи посредствени проекти.
Вашите очаквания за NFT сферата у нас и в света през 2022 г.?
Очаквам преекспонираните и движени от спекулация проекти да отстъпят място на оригинално изкуство. След първоначалния ентусиазъм да има спад и много хора ще се откажат, защото за дългосрочния успех са нужни много усилия, широк спектър от умения, много учене и комуникация и желание за творчество. Но след няколко години NFT ще обхване много сфери.