Нинова уволни ръководството на ВМЗ-Сопот
Вицепремиерът е недоволна, че дружеството е на загуба

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Ръководството на Държавната консолидационна компания (ДКК) е решило да смени борда на ВМЗ-Сопот. Новината съобщи вицепремиерът и министър на индустрията Корнелия Нинова на брифинг. По думите ѝ в основата на рокада стоят влошаването на финансовото състояние на дружеството и неспособността на сегашното ръководство да издържи на темпото на промяната.
Нинова цитира данни, според които от 3.1 млн. лв. печалба за 2021 г. положението се е утежнило и през първото тримесечие на 2022 г. ВМЗ-Сопот вече е със загуба от 1 млн. лв. Наред с влошените финансови показатели вицепремиерът изтъкна като причина за уволненията и отказа на ръководството да плати дължимия държавен дивидент. Това е трябвало да се случи до 30 април 2022 г.
В новия Борд на ВМЗ-Сопот е назначен доскорошният областен управител на София-област Иван Иванов, за който преди ден стана ясно, че е се оттегля от поста си. Новината бе предпоследна в списъка с решения на Министерския съвет, където не бе посочено предстоящото ново назначение.
Освен него, в ръководството на държавното дружество влизат още Мариан Кънчев Йовчев, Камен Николов Шаралиев.
Припомняме, че по-рано тази година Корнелия Нинова подмени Борда на самата ДКК, вкарвайки в ръководството на мегаструктурата бивши свои съпартийци и депутати от БСП.
Днес тя заяви, че голямата ѝ цел е…
…да оздравим държавната собственост и да докажем, че „държавна собственост“ не е лоша дума, а напротив“
Според нея държавните предприятия могат да се управляват професионално, компетентно, печелившо, с грижа за работниците. „Който не отговаря на тези изисквания, ще трябва да се разделяме с тях“, предупреди тя.
Днешната рокада в производителя на боеприпаси идва след скорошната сага с оръжейния търговец „Кинтекс“ и желанието на Нинова да смени изпълнителния директор на държавното дружество Александър Михайлов. Той бе обвинен от нея, че докато е бил директор, е имал участие в други оръжейни фирми и е насочвал към тях договори. Тя пък бе нарочена от него, че иска да овладее компанията.
Промените в мениджмънта на държавните оръжейни компании се случват на фона на войната в Украйна и дебата дали България трябва да подпомогне нападнатата от Русия страна с оръжия. Нинова е сред върлите противници на такава подкрепа. През април, когато все още предстоеше решение на парламента по въпроса, Александър Михайлов обстойно обясняваше пред медиите, че „Кинтекс“ на практика праща боеприпаси, но индиректно през Полша, Чехия и Словакия.