Ниските цени на петрола няма да решат икономическите проблеми на Китай
Намаляващият пазар на недвижими имоти и нарастващият дълг заплашват стабилността на страната

Падащите цени на петрола обикновено се явяват като като голяма новина за големите вносители на енергия, но в настоящото положение дори ниските им нива няма да са достатъчни, за да се възстанови икономиката на Китай от сегашното си несигурно ниво.
Китай е най-големият нетен вносител на петрол в света и резкия спад на цените на суровия петрол трябва да намалят разходите за потребителите и бизнеса. Настоящите нива на цените също така се очаква да задържат инфлацията в страната под контрол, а също така да осигурят на Китайската централна банка възможност да намали лихвените проценти.
„Резкият спад на цените на петрола в световен мащаб ще помогне да се предостави стимул за растеж на китайския БВП през 2015 г. и да се намалят разходите за внос на страната. Освен това е възможно увеличаване на китайския нетен износ“, споделя Раджив Бисвас, главен икономист в IHS Global Insight за Азия и Пасифика в свое изследване.
Според анализ на Merrill Lynch пък по-ниските цени на суровия петрол могат да дадат на централната власт по-голяма гъвкавост, чрез която да интегрират фискални и финансови реформи, както и да оптимизират администрацията на местната агенция по вписванията. Според Bank of America Китай е изправен пред множество дългогодишни икономически рискове, сред които най-притеснителни за стабилната икономика на страната са ескалиращите нива на държавния дълг и свиващия се имотен пазар. Според анализа тези неблагоприятни събития ще засенчат печалбите от ниските нива на петрола.
Анализаторите масово тръбят, че облекченията, наложени от цените на петрола ще бъдат временни и увеличение на БВП в страната е малко вероятно. Икономистите, анкетирани от CNNMoney очакват данните за четвъртото тримесечие на годината да доведат до хо-хум, като намаления интерес ще забави допълнително растежа до около 7%.
„Като вземем в предвид липсата на доказателства за продължително подобряване на растежа на търсенето, то стимула за икономиката на Китай, даден от ниските цени на петрола ще бъде отмит от многобройните предизвикателства, пред които е изправена страната“, коментира Брайън Джонън, икономист на IHS. Според него страните от Азия са най-печеливши от ниските цени на петрола. Според него те са спестили 1.5 трилиона щатски долара, за сметка на световните производители.
Най-голям напредък в икономически план на континента демонстрира Южна Корея, която е последвана от Тайланд и Филипините, се казва в доклада на Bank на America Merrill Lynch.