Ново строителство възражда фалиралия Детройт
Фирми и граждани влагат милиарди долари за реновиране на изоставените сгради

Фалиралият преди няколко години американски град Детройт, където
се намира централата на един от световните автомобилни гиганти – General
Motors, започва да се възражда благодарение на нови мащабни строителни проекти,
съобщава CNBC.
В центъра никнат все повече места, подходящи за младите работници и служители. Все още обаче в други квартали на града има безброй проблемни имоти, собственост на банки, отдавна изоставени и рушащи се.
Хората от т. нар. поколение Y (родените в периода между 80-те години на 20 век и 2000 г.) са буквално влюбени в градския център, който в момента търпи мащабна реконструкция. Зад най-големия строителен проект в града, реализиран през последните 50 години, стои бизнесменът Дан Гилбърт, основател на компанията Quicken Loans. Подготовката на друг проект, с името Brush Park, вече стартира, като реалните строителни дейности ще започнат в края на есента.
Идеята е редица стари сгради в центъра, които стоят изоставени от години, да бъдат трансформирани в жилищни и офиси. Предвижда се и строителството на чисто нов жилищен проект в центъра на Детройт – The Ashton, със 78 апартамента и 5 мезонета.
Строителството трябва да започне през следващата година, като тези нови проекти се очаква да подкрепят ръста на цените на имотите в целия град. Редица компании вече са започнали строителството на нов футболен стадион и на няколко бизнес центъра на стойност повече от няколко милиарда долара.
Една от основните бариери пред купувачите на имоти в Детройт са оценките на жилищата. Средната цена в момента е само 24 хил. долара, според данните на RealComp. Има много имоти, които са в процедура по възбрана, а други са изоставени, което занижава чувствително оценките.
Така купувачите, които ползват ипотека, не могат да получат достатъчно пари, за да ремонтират имотите. По този начин пропадат повечето сделки с недвижима собственост и омагьосаният кръг се затваря, казват експерти в бранша.
Стратегия
Няколко неправителствени организации се занимават с проблемните имоти и се опитват да направят собствеността по-достъпна за местните хора.
5 банки с помощта и на частно финансиране са подготвили нова специална програма за финансиране на купувачи с първоначална вноска от 3.5% от стойността на жилището и фиксирана лихва. Досега по тази програма са получени над 1000 запитвания, а 10 кредита вече са отпуснати. Одобрени са и още 23 заема.
Друга подобна програма пък подпомага собственици на жилища, които да ремонтират имотите си. Заемите се отпускат за 10 години и са безлихвени. По тази програма има вече над 4000 запитвания и 1500 подадени заявления.