Коледното пазаруване започна: Откъде идват детските играчки
България изнася много повече, отколото внася, но румънският експорт е по-голям
Празничното пазаруване вече започна и покупките на играчки за деца почти винаги е част от списъка със задачи. В страните от Европейския съюз най-големият доставчик на играчки е Китай, а вносът от там за 2023 г. достига 5.2 млрд. евро или 80% от вноса на играчки извън Блока. Далеч по-малко – 6% се внасят от Виетнам, а 2% от Великобритания.
Като цяло Европейският съюз е нетен вносител на играчки от останалия свят с внос от 6.5 млрд. евро, внесени от трети страни, докато износът извън ЕС възлиза на 2.3 млрд. евро. И по двете пера се отчита спад – вносът спада с 2 млрд. евро на годишна база, а износът – с 0.2 млрд. евро.
Около една пета от вноса на играчки в Европейския съюз отива в Германия, докато Франция и Нидерландия представляват съответно 16% и 14%.
А износът на играчки от страните в Европейския съюз основно отива към Великобритания, Швейцария и Съединените щати.
Най-големите износите от страните от Европейския съюз са Чехия, чийто дял достига 29%, Германия с 19% дял и Белгия с 8% дял.
България
Българският износ на играчки през 2023 г. расте със 7% до 125 млн. евро, но нейният дял все пак остава малък приблизително 1%, като по-голям износ отчитат Австрия, Дания, Испания, Унгария, Италия, Нидерландия, Португалия, Румъния, Швеция, Словакия.
Вносът на играчки в България е доста по-малък – под 38 млн. лв.