Омикрон потопи петрола с още 3%
Фючърсите на сорт Брент днес докоснаха 70 долара за барел, движени от лошите новини

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Цените на петрола паднаха с близо 3% днес, след като главният изпълнителен директор на Moderna постави под съмнение ефикасността на вече разработените ваксини срещу новия вариант на COVID-19. Стефан Бансел каза пред Financial Times, че е малко вероятно те да са толкова ефективни срещу варианта Омикрон, колкото срещу Делта.
Фючърсите на петрола сорт Брент поевтиняха с 2.8% и към 11.30 ч. българско време се търгуваха за 71.2 долара за барел, но в ранната азиатска сесия потънаха до близо 70 долара за барел.
Коментарите на главния изпълнителен директор на Moderna бяха само катализатор за пазара, който вече беше отслабнал, коментира пазарен анализатор пред Reuters.
Нефтът се обезцени с около 12% в петък заедно с други финансови инструменти поради опасенията, че силно мутиралият Омикрон ще предизвика нови блокировки и ще засегне негативно глобалния растеж, което пък ще удари търсенето на петрол.
Световната здравна организация (СЗО) заяви в понеделник, че новият вариант представлява много висок риск от нарастване на инфекциите и няколко държави засилиха ограниченията за пътуване. Все още не е ясно колко тежък е новият вариант и дали може да устои на съществуващите ваксини.
С все още неясните прогнози за търсенето, очакванията на Организацията на страните износителки на петрол, Русия и техните съюзници (ОПЕК+) ще преустановят плановете си за постепенно добавяне на 400 000 барела на ден всеки месец.
Смятаме, че групата ще се обедини около решението за спиране на увеличаването на производството в светлината на варианта Омикрон и освобождаването на запасите от петрол от големите потребители“, каза анализаторът на стоковите пазари в Commonwealth Bank Вивек Дхар.
Натискът в рамките на ОПЕК+ вече нараства, каро картелът трябва да се срещне на 2 декември. На заседанието ще бъде преразгледан плана за доставки, след като миналата седмица Съединените щати и други големи държави консуматори на петрол освободиха резервите си, за да се справят с покачващите се цени.
„След освобождаването на глобалните стратегически резерви и решението на десетки страни да ограничат пътуванията до и от Южна Африка и съседните държави, ОПЕК и нейните съюзници могат лесно да оправдаят ограничаването на производството или дори да го намалят“, каза анализаторът на OANDA Едуард Моя в бележка.
Все пак анализаторите на Citi очакват ОПЕК+ да продължи да добавя още барели през януари.
„Citi изчислява, че действителните месечни увеличения на производството в рамките на ОПЕК+ досега са били средно 262 000 барела на ден, а не 400 000. Трябва да се има предвид неспособността на много страни от ОПЕК+ да произвеждат на нивото на определените квоти, тъй като са загубили капацитет заради липса на инвестиции“, пише банката.
Несъответствието означава, че задържането на това по-малко количество би било до голяма степен безсмислено в глобалния баланс между търсенето и предлагането на петрол“.
Върху пазара тежи и перспективата за възобновяване на износа на петрол от Иран след оптимистични коментари на дипломати при подновяването на преговорите между световните сили и Техеран за възобновяване на ядрения пакт в понеделник.