Опозицията хвърли нови бомби с промените в данъчните закони
След хаос в парламента бе премахнат ДДС върху брашното, а цигарите няма да поскъпват
Опозицията в лицето на ГЕРБ, „Има такъв народ“, ДПС и „Възраждане“ хвърлиха нови бомби по време на актуализацията на държавния бюджет с изненадващи промени в данъчните закони. Четирите партии успяха да прокарат нулев ДДС върху брашното – предложение, направено от „Има такъв народ“, неподкрепено преди два дни в бюджетната комисия, но окончателно одобрено в парламента.
„За“ предложението гласува и депутатът от „Демократична България“ Антоанета Цонева, която впоследствие помоли гласът ѝ да се счита за „против“, но това не бе прието. Така именно с нейния глас идеята на част от „Има такъв народ“ бе одобрена.
Формацията на Слави Трифонов посочва в мотивите към предложението си, че то цели да смекчи високите цени на хляба по веригата от производителите на зърно до производителите и търговците на хляб. Разчети колко ще струва това на хазната обаче не са направени.
Отделно, по предложение на управляващите, бе премахнат ДДС на хляба, като срокът е подобен на брашното - за една година след влизане в сила на 1 юли.
Все пак другите ДДС претенции на партиите, в т.ч. запазване на намалената ДДС ставка за лекия алкохол в заведенията (ГЕРБ) и свиване на ДДС ставката на 9% за олио, плодове и зеленчуци („Има такъв народ“) бяха отхвърлени окончателно в залата.
Не е ок да насърчаваме употребата на алкохол, докато ДДС-то на лекарствата е 20%“, коментира депутатът от БСП Румен Гечев.
Иначе депутатите запазиха до края на годината по-ниската ставка по ДДС за храната в заведенията за хранене, спортните центрове, бебешките стоки и книгите.
Планът за вдигане на акцизите на цигарите е в кошчето
Новото мнозинство в парламента захвърли и плана на финансовия министър Асен Василев за постепенно вдигане на акциза на цигарите – традиционни и електронни – както и за въвеждането на акциз върху течността за електронните цигари и вейповете. Гласовете на ГЕРБ, „Има такъв народ“, ДПС и „Възраждане“ бяха достатъчни, за да отхвърлят предложението и така бюджетът ще загуби около 100 млн. лв. през втората половина на годината, според разчетите на финансовото министерство.
Василев предвиждаше yвeличeният дa влязaт в cилa нa 1 юли. Идeятa бe нaлoгът зa ĸлacичecĸитe цигapи дa се вдигнe oт 177 нa 187 лв. зa 1000 ĸъca, ĸoeтo щeшe дa дoвeдe дo оскъпяване нa ĸyтиятa c мeждy 20 и 25 cт.
За горивата
По предложение на „Демократична България“ депутатите приеха и създаването на нов регистър, в който да се оповестява наличието на свободни капацитети на лицензираните данъчните складове за горива. Това бе подкрепено от почти всички депутати и цели да оптимизира пазара.
Това е най-важната мярка за повече конкуренция на пазара“, коментира депутатът от „десницата“ Мартин Димитров.
Парламентът се съгласи и да свали акциза на втечнения нефтен газ (LPG) и метана за автомобилите до 30 юни 2025 г. като част от антикризисните мерки, които правителството подготви.
Други
Освен това бе решено хранителна стока да може да бъде дарена и без да е със специална маркировка „дарение, не подлежи на продажба“.
Изискването за маркиране води до възпрепятстване на процеса на даряване на храни“, е посочено в предложението, входирано от „Демократична България“.
Депутатите постигнаха и съгласие в туризма и позволиха ваучерите за храна да могат да се използват и за туристически услуги, т.е. се разшири обхватът им и до заплащане на лятната почивка. Предложенията за това бяха две - на ГЕРБ и „Има такъв народ“ и успяха да съберат достатъчно гласове.
Одобрено бе и да се увеличи процентът на нормативно признатите разходи за адвокатите от 25 на 40%. На практика това ще намали данъците на адвокатите, тъй като ще понижи данъчната основа, върху която се начислява налогът от 10%. Предложението бе на „Има такъв народ“, като мотивите включват липса на COVID подпомагане, нараснали разходи за наем на кантори и за консумативи, а също и несправедливо приравняване с лицата, които получават доходи от извънтрудови правоотношения.
Темата бе дискутирана и преди три месеца с приемането на държавния бюджет, но тогава финансовият министър Асен Василев не допусна подобна отстъпка. По време на изслушването в бюджетна комисия Василев препотвърди мнението си.