Орбан използва кризата с имигрантите, за да повиши популярността си
Основното притеснение в реакцията на Унгария е, че други страни ще последват примера й
Симеон Дянков пред Financial Times

„Откакто започна имигрантският поток от Близкия изток към Европа миналата година, Унгария е в центъра на вниманието, като причините за това са две. Първо - основният поток от Сирия и Ирак се опита да достигне до Германия и други европейски страни на север по вода, през гръцките острови и след това през Сърбия, за да достигне Унгария. И второ - унгарският премиер Виктор Орбан използва проблема с имигрантите, за да подобри изплъзващата му се популярност.” – се казва в текст на Симеон Дянков за Financial times.
„Няма съмнение, че Орбан е доста опитен – той е единственият източноевропейски политик, който е бил избран за премиер 3 пъти. Твърдата му позиция относно имигрантския въпрос без съмнение е водена от увеличаващата се популярност на крайнодясната партия Jobbick. За да се бори срещу тази тенденция, той направи дръзки изказвания и действия, които бяха осъдени от правозащитни организации и други европейски политици.” – пише още Дянков.
Според него причините за сериозния отпор срещу имигрантския поток се дължи на две причини. Първата е свързана с критиката, която Орбан среща от някои европейски лидери заради авторитарното си управление. По-конкретно се споменава намеса в независимостта на централната банка, на медиите, заради гоненето на чуждестранни инвеститори и политически опоненти чрез данъчна политика и сътрудничеството с руския президент Владимир Путин в начинанието му да използва енергийните доставки като външна политика към източноевропейските съседи на Унгария. Сега Орбан вижда слабостта в реакцията на Европа към имиграционната криза и я използва, за да бъде чут. Многобройните срещи на високо ниво в Брюксел през последните години приключиха с малък, но недостатъчен напредък. Според Дянков тук Орбан е прав, тъй като европейските институции не са успели адекватно да се справят с проблема след като стана ясно, че щетите от хуманитарната криза в Сирия и Ирак ще бъдат в огромни размери.
Другата причина за поведението на Орбан, пише Дянков, е очевидната липса на напредък към основния външнополитически приоритет на Унгария: преориентирането й към Русия като стратегически партньор. „Господин Орбан направи много, за да се наложи като пратеник на Русия в ЕС. Той също така беше и един от най-активните европейски лидери, които подкрепиха проекта на Газпром - "Южен поток". Откакто българското правителство отказа да продължи с проекта и Путин обяви отмяната му през декември 2014 г., Унгария изигра ключова роля, за да получи подкрепа за създаването на алтернативен проект.
„Основното притеснение в реакцията на Унгария към кризата с имигрантите е, че други страни ще последват примера й и ще пренебрегнат хуманитарните си задължения. Примери вече съществуват: България също сложи ограда на границата с Турция, за да спре навлизането на имигранти на територията й. Миналия месец Македония постави армията си на границата с Гърция.”
„Това е тъжно за страни, чиито граждани в продължение на толкова много години са се стремили да бъдат свободни”, завършва Дянков.