Отбранителният сектор в Европа ударно наема работници
Наемането на служители в европейския отбранителен сектор се е увеличило рязко в сравнение с по-широкия пазар на труда

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Членовете на Европейския съюз са увеличили общите си разходи за отбрана с над 30% между 2021 и 2024 г., показват данните на Европейската агенция по отбрана, цитирани от Euronews. За този период средствата от бюджетите на страните по това перо са нараснали от 214 млрд. евро до приблизително 326 млрд. евро.
Европейската отбранителна индустрия обаче е изправена пред нарастващи нужди от работна ръка, което води до увеличаване на броя на обявите за работа. Според глобалната платформа за наемане на персонал Indeed, търсенето на служители в европейския отбранителен сектор се е увеличило рязко в сравнение с по-широкия пазар на труда.
Сигурността – ключов приоритет
Франция, Германия и Обединеното кралство остават основните центрове за набиране на персонал в сферата.
Сигурността отдавна е ключов приоритет за Европа, но след руската инвазия в Украйна в началото на 2022 г. тя придоби още по-голямо значение. Напоследък напрежението ескалира и в Близкия изток поради конфликта, в който участват Израел и Иран. Данните за обявите за работа сочат, че всички те оказват влияние върху европейската отбранителна индустрия.
След спада, предизвикан от пандемията през 2020 г., първоначално обявите за работа както в сектора на отбраната, така и на общия пазар на труда се възстановяват със сходни темпове. Техният път обаче рязко се разминава от началото на 2022 г., приблизително по времето на нахлуването на Русия в Украйна през февруари.
През юли 2022 г. общият брой на обявите за работа достигна своя връх с 46% над средната стойност за 2021 г. Индексът, използван за тези данни, определя средните месечни обяви за 2021 г. на 100. След този пик общите обяви за работа са намалели.
За разлика от тях, обявите за работа в сферата на отбраната продължиха да се увеличават, достигайки два пъти по-висока стойност от средната за 2021 г. до ноември 2022 г., когато индексът достигна 201.
Въпреки че оттогава насам броят на назначенията в сектора е намалял донякъде, към май 2025 г. те остават с 41% над нивата от 2021 г. За сравнение, по-широкият пазар на труда се е понижил малко под референтната стойност за 2021 г., като е достигнал 99.5 индексни пункта.
Интересът на търсещите работа към отбранителния сектор се е увеличил след началото на войната, особено в Германия, където активността при търсене на работа се повиши в началото на 2022 г. и остава висока. Това илюстрира как геополитическите събития могат да оформят общественото възприятие за сектора и потенциално да привлекат нови кадри“, казва Вирджиния Зондергелд, икономист в Indeed Hiring Lab.
Тя отбеляза, че поддържането и разширяването на квалифицираната работна сила в областта на отбраната изисква дългосрочни публични инвестиции.
Ако това финансиране продължи, секторът би могъл да изпита структурно нарастване на значението си на пазара на труда“, добави Зондергелд.
Нараства търсенето на персонал в сектора
Д-р Кале Хокансон, изследовател в Шведската агенция за изследвания в областта на отбраната, обяснява, че увеличаването на обявите за работа и наемането на служители е ясно свързано с нарастването на разходите за отбрана в Европа.
Отбранителните компании – от големите изпълнители до по-малките подизпълнители – трябва да наемат повече персонал, за да отговорят на нарастващото търсене предвид влошаващата се ситуация със сигурността в Европа и в световен мащаб.
Той изтъкна, че според последните данни на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI) световните военни разходи всъщност са отбелязали най-голямото си увеличение от края на Студената война.
Това развитие очевидно оказва влияние върху отбранителната индустрия в цяла Европа, с постоянно нарастващи поръчки и увеличено търсене на производствен капацитет, което съответно се отразява на наемането на служители в сектора“, каза Хокансон.
Той заяви, че нарастващата загриженост за сигурността в Европа увеличава интереса към кариера в отбранителния сектор.
Например в Швеция отбранителната компания Сааб наскоро се превърна в един от най-привлекателните работодатели за новозавършилите инженери“, добави изследователят.
Д-р Каролина Батка, старши военен анализатор в университета „Коменски“, подчерта, че европейската отбранителна индустрия се разраства, тъй като НАТО предложи разходите за отбрана да надхвърлят 2% от БВП.