Откритието, което пренаписва историята на Европа
Поредица от открития разкриват, че първите обитатели на Европа са се заселили в отдалечен ъгъл на Гранада преди около 1.4 милиона години

Снимка: Depositphotos
Сгушен в сърцето на високото плато на Гренада в южна Испания, град Орсе с население от 1300 души е заобиколен сухи пустини, дълбоки каньони и кристално чисти водни басейни, които се простират докъдето стига погледът. Малко пътешественици се осмеляват да стигнат до това отдалечено кътче на Андалусия, но тези, които го направят, получават завладяващ поглед към миналото на Европа, пише BBC.
Ако поемете по криволичещия път на 140 км североизточно от Гренада, покрай назъбените хребети на парка Сиера де Уетор и сухите степни равнини на парка Сиера де База до Орсе, скоро ще откриете, че това невзрачно селце на върха на хълм пази уникална тайна - смята се, че съдържа останките на най-ранните населници на континента. Всъщност археологическите открития в този селски регион не само разкриват проблясъци откъде идват европейците, но и колко различен е бил естественият свят, когато хората са стъпили за първи път на континента.
„Камъни, които приличат на кости“
През 1976 г. местен фермер на име Томас Серано започва да се натъква на нещо, което изглежда като вкаменени останки в своите полета. Осъзнавайки потенциалната важност на своите открития, той ги показва на съседи и роднини, обяснявайки, че е открил „камъни, които приличат на кости“. Когато се свърза с местните власти, те не придават голямо значение на откритията му. Но когато трима членове на Каталонския институт по палеонтология по-късно пътуват до района и изследват откритията на Серано, те потвърждават, че предчувствието му е правилно - това не са обикновени камъни.
Прочетете още
- „Лукойл“ дължи 660 млн. лв., но защо няма компенсации за горивата?
- Има сделка: ПП и ДБ се съгласиха на всичко, за да оцелее правителството
- „Неправилно експлоатирана“: Какво се случва с ПАВЕЦ „Чаира“?
Фермата на Серано и околността скоро се превръщат в работещ археологически обект и тъй като екип от експерти се спускат близо до Орсе през следващите години, те откриват непрекъснато присъствие на вкаменени останки от големи бозайници, датиращи от приблизително 1,5-1,6 милиона години. Този слой от вкаменелости се е образувал в среда на сладководни езера, близо до древното езеро Orce-Baza, където костите са били отложени и погребани във варовиковата тиня, която ги е покривала.
Изумително откритие
Докато археолозите продължават да копаят в региона, те правят изумително откритие през 2002 г. в Баранко Леон, разположен на около четири километра от фермата на Серано. Там, заровен в западния склон на дере на 14 метра под повърхността, екипът се натъква на вкаменени останки от детски зъб. След обширни методи за тестване (включително електронен спинов резонанс, палеомагнетизъм и биохронология), експертите потвърждават, че кътникът датира от удивителните 1,4 милиона години, което го прави най-старият род Homo, останал на континента.
Зъбът, внимателно изкопан от слоевете седимент, принадлежи на дете, живяло във време, когато се смята, че хората току-що са започнали да правят огън. Този мъничък артефакт пази в себе си следите от един далечен свят: детска озъбена усмивка, замръзнала във времето, в епоха, когато нашите далечни предци са ловували плячка, като същевременно са се опитвали да избегнат да бъдат преследвани.
Поглед към една далеч по-различна Европа
Един от най-завладяващите аспекти на фосилизираните находки от района на Орсе е, че те не само разкриват проблясъци от далечното минало на хората, но и това от древния пейзаж на Южна Европа. Преди около 1,6 милиона години значително езеро, известно като Orce-Baza, доминира в части от този регион. Когато се оттегля, пресните подземни води заемат мястото му, което довежда до разнообразен набор от същества, които да процъфтяват тук. Мамути, хиени, саблезъби тигри, хипопотами и елени са съжителствали в този древен пейзаж, заедно с първите хоминиди в Европа от рода Homo.
Според Хуан Мануел Хименес Аренас, палеоантрополог и директор на проекта ORCE, „Биоразнообразието на този обект е сравнимо само с това, което се намира в големите африкански паркове днес. И гледайки земите, почти подобни на пустиня, е трудно да си представим, че хипопотами лудуват тук и че големи хиени с къси лица си почиват под диви маслинови и дъбови дървета близо до сладководни езера.“
„Силиконовата долина на праисторията“
Докато разкопките продължават през следващите години, археолозите откриват допълнителни находки, които ги изненадват: не само е установено, че Orce съдържа най-старите човешки останки в Европа, но хората, които са обитавали тази област преди около 1.4 милиона години, изглежда са използвали изключително иновативни техники за правят своите каменни инструменти, които няма да бъдат използвани отново след още 400 000 години, което кара експертите да обявят това място за „Силиконовата долина на праисторическите времена“.
Прочетете още
- Българската FoodObox, която се бори с разхищението на храната
- Ще има ли България ски туризъм след 50 години? „Хемус“ ще търси отговора
- Два български суперкомпютъра са в световния TOP500: Кой как се класира?
В центъра на това откритие са каменни топки със сферична форма, известни като сфероиди. Тези интригуващи инструменти от варовик означават високи когнитивни способности, познания по геометрия, както и физическите характеристики на използваните суровини. За да постигнат тези издълбани инструменти, ранните хора е трябвало да търсят подходящата суровина (финозърнест варовик) и съвестно да планират всеки свой удар с предмет, подобен на чук. Експертите смятат, че дърворезбарите в Barranco León са имали предварителна представа за крайния продукт, много фини двигателни умения и йерархия от резбарски жестове.
Истински музей на открито
Благодарение на своето праисторическо значение и забележително геоложко богатство, районът на Orce е признат през 2020 г. за Световен геопарк на ЮНЕСКО. Освен това регионът може да се похвали с няколко музея, посветени на праисторията, включително музея Primeros Pobladores de Europa (Първите заселници на Европа) в Орсе. Тук посетителите могат да се възхитят на иновативните каменни инструменти, използвани от нашите предци, и на вдъхващите благоговение кости на мамути.
Друг забележителен обект е Piedra del Letrero в близкото село Huéscar, известна пещера, съдържаща сложни рисунки. Ярките червени изображения на животни и фигури датират от преди повече от 6000 години, предлагайки завладяващ поглед към древни времена.
Има и няколко компании, които предлагат обиколки с екскурзовод на Високото плато на Гренада – от местните археологически музеи до планините – което позволява на хората да следват следите на най-ранните обитатели на Европа. Особено през почивните дни околните пусти земи и скалисти варовикови планини привличат многобройни велосипедисти и туристи, нетърпеливи да изследват това скрито кътче на Испания. Дори през зимата, когато се задават силните ветрове и ниските температури, ентусиастите се борят смело със стихията, предвещавайки настъпването на вечно приветствания сняг.
Съвременни пещерни къщи
На осем километра западно от Орце село Галера се очертава като завладяващо свидетелство за миналото. Тук хиляди пещерни къщи, изсечени в основата и хълмовете, нашепват истории за една отминала епоха. Смята се, че тези къщи с троглодитен и праисторически произход датират от мавританската епоха (започваща през 711 г. сл. Хр.). Днес тези пещери служат не само като съвременни жилища, но и са жива връзка с трайната история на района на Високото плато – изплитайки безпроблемна нишка от древността до съвремието.
За приключенските пътешественици тези пещери осигуряват завладяващо настаняване и културно изживяване. С панорамни гледки и подбрани интериори, всяка пещерна къща разказва история за устойчивост и адаптация. Освен археологическото си значение, малките градове в региона очароват посетителите с многобройните си калдъръмени улици, старинни кафенета и местни пазари, предоставящи вкус на традиционната испанска култура. Това е и едно от най-добрите места да опитате прочутото cordero segureño в района, местна овца, свързана с овчарите в този регион.