Парламентът даде още време за продажба на реакторите от АЕЦ „Белене“
За половин година трябва да се финализира евентуална сделка и да се анализира ще бъде ли задържано част от оборудването за АЕЦ "Козлодуй"
Депутатите дадоха още половин година на министъра на енергетиката да преговаря за продажбата на оборудването за АЕЦ „Белене“ на Украйна. Решението беше окончателно прието от парламента в четвъртък с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС (107 „за“); „Има такъв народ“ гласуваха „въздържал се“, а проруските „Възраждане“ и БСП бяха категорично против идеята.
Припомняме, че продажбата на реакторите за нереализираната ядрена централа беше одобрена още миналото лято и тогава бяха дадени 60 дни за преговори.
Процесът обаче върви много бавно, а в Украйна дори се появиха съмнения за корупция по сделката. Наскоро POLITICO писа, че правителството на Украйна се бори с нарастващата съпротива срещу покупката на руските ядрени реактори от България, която идва дори от управляващата партия на президента Володимир Зеленски.
Сега времето за евентуална сделка се удължава с още 180 дни от датата на влизането на решението в сила. В мотивите към решението, внесено от ГЕРБ, е записано, че срокът се дава, за да се финализира процесът и да има време да излезе анализът дали парогенераторите за „Белене“ са съвместими и могат да бъдат използвани в АЕЦ „Козлодуй“.
Проблемът е при използваните в един от парогенераторите на 6 блок на АЕЦ „Козлодуй“ малки тръбички, през които минава топлината от топлоносителя в 1-ви контур към топлоносителя във 2-ри контур. При наличието на протечка при някоя от тръбичките те се затапват, така че изтичането да бъде спряно. Вносителите твърдят, че в парогенератор 3, който е проблемен, има 11 хил. тръбички, затапени са 18 от тях, от които в последните три години са затапени 6. Максимално допустимото затапване е на 5% от тръбичките, или 550.
За финализиране на цялостния процес по провеждане на преговори с Украйна е необходимо да бъде актуализирана изготвената през август 2023 г. пазарна оценка. Според приетото решение ядреното оборудване не може да бъде продадено на цена по-ниска от тази, на която е закупено – 1.2 млрд. лв.
През този период украинската компания „Енергоатом“ трябва да получи нужните одобрения от компетентните органи в Украйна, за да закупи българското оборудване.