Парламентът прие най-закъснелия бюджет в историята на България
Депутатите обсъждаха финансовата рамка на страната близо 21 часа и я одобриха окончателно около 5.40 ч. сутринта
След 21-часов пленарен маратон:
Около 5.40 ч. тази сутрин депутатите приеха окончателно Законопроекта за държавния бюджет за 2023 г. Обсъждането на финансовата рамка на страната продължи близо 21 часа, в които имаше много спорове и някои изненади. Този бюджет, освен с дългото пленарно обсъждане, ще остане в историята и като най-закъснелия бюджет – толкова късно през годината не е приеман дори в най-трудните години за страната.
Уважаеми колеги, добро утро и честит бюджет“, обяви председателят на Народното събрание Росен Желязков след приемането на последната разпоредба от законопроекта, цитиран от БТА.
Новият бюджет ще започне да действа от 1 август – със 7 месеца закъснение. Като закъснение това е прецедент, но за финансовия министър Асен Василев не е прецедент да не успее да прокара бюджет от 1 януари, както трябва да е. Така беше и с бюджета за 2022 г. – Василев успя да го прокара едва през април същата година, като още тогава обяви, че ще има актуализация, която се случи през юли.
Бюджетът е с 3% дефицит и капиталова програма около 8 млрд. лв. Все пак тя трябваше да бъде намалена с около 300 млн. лв. спрямо първоначалния проект на Асен Василев, за да се покрият извънредните разходи, гласувани от депутатите.
По думите на финансовия министър в голямата си част фискалните мерки са запазени така, че да се съберат приходите. Гласуването на план-сметката на държавата започна с приемането на редица промени в данъчните закони, по които имаше сериозни и продължителни дебати.
Попитан дали може да има някаква промяна, предвид факта, че БНБ ревизира прогнозата си за растеж на икономиката до 1%, а бюджетът е изготвен при прогноза за 1.8%, той отговори, че продължава да вярва, че икономиката ще расте по-бързо от 1% тази година. Василев добави, че така или иначе данните за второто тримесечие ще станат ясни в средата на август.
Има известни буфери в бюджета, които могат да оберат разлика“, обясни финансовият министър.