Печелившият и конкурентен бизнес изключва сивата икономика
Само чистият бизнес ще ни даде ясна представа къде се намираме в макроикономическата схема на България
Цветелина Николова, управляващ директор на Катаржина Естейт и Платинум Брандс:

Г-жо Николова, защо подкрепяте кампанията „Бизнес на светло”?
Подкрепям изцяло идеята за обединяване на усилията в борба със сивия сектор, един много сериозен проблем, може би най-големият за развитието на икономиката в България. Беше крайно време ние, работодателите, да се обединим в сериозна инициатива, точно такава, каквато е инициирана от КРИБ. Убедена съм, че кампанията „Бизнес на светло“ обединява амбициите и желанието на всички успешни компании в България да се справят с този изключително сериозен проблем. След като България стана член на ЕС, има видимо подобрение в посока успешна събираемост на данъците. За първите пет месеца на годината приходите в бюджета са се увеличили с над 2 млрд. лв., или с 2,5% от БВП. Това е резултат от мерките, които държава предприе в последните години.
Компаниите, които управлявам, са с изцяло прозрачни параметри на дейност, съобразяваме се и спазваме законовите разпоредби на 100%. В съвременното общество развитието и успехът на всеки бизнес е свързано изключително с етичност, честност и прозрачност – така ще постигнем реална конкурентоспособност и реални икономически резултати.
Можете ли да дадете пример за добри бизнес модели и практики, които вашата компания е въвела?
Катаржина Естейт, като водеща изба, прилага и спазва всички законови разпоредби. Във визията и мисията на нашата компания са заложени железни правила и принципи, които всички спазваме. Корпоративната ни политика е изцяло съобразена с бизнеса на светло.
Имаме система за следене на документооборота, паричните потоци, движението на материали и стоки. Катаржина Естейт е компания, която е голям данъкоплатец, като под това визирам че декларираме всичките дължими данъци навреме и се стремим да ги плащаме в нормативно определените срокове. С всички подизпълнители и контрагенти работим задължително с документи. Това е и въпрос на самосъзнание, за което апелирам към всички колеги в сферата на винопроизводството, защото само чистият бизнес ще ни даде ясна представа къде се намираме в макроикономическата схема на България.
Разход или инвестиция е въвеждането на тези добри практики? Може ли да се говори за възвръщаемост на инвестицията?
Като компания, която е една от най-иновативните в сектора, Катаржина Естейт инвестира предимно в нови технологии и практики. Аз смятам, че инвестициите в нови и полезни материални и нематериални активи неминуемо носят възвращаемост. Нашите вина са оценени високо на всички престижни световни винени конкурси, стараем се да поддържаме нивото и това не може да стане без инвестиции.
Човешкият фактор в бизнеса е от първостепенно значение – инвестираме в осигуряването на спокойствие на хората, които работят в компанията, с дългосрочни трудови договори, реални осигуровки, отговарящи на пълното им възнаграждение, безплатно медицинско обслужване, обучения за повишаване на квалификацията.
Смятате ли, че са нужни законови промени, които допълнително да ограничат ефектите на сивия сектор? Ако да, какви?
Борбата за ограничаване на последствията от сивия сектор в икономиката не е от вчера. Законовата рамка я има, тя съществува, но е нужно тя да се спазва от всички, защото присъствието на неетични играчи в бизнеса води до нереална оценка на добрите практики и постижения, води до изкривяване на икономическите показатели в България и оттам до хаос и нереален фокус върху развитието на всеки един бизнес. Самосъзнанието също е основен фактор и който го няма, трябва да бъде строго санкциониран от държавата. Затова нека се обединим всички – бизнес, синдикати и общество, с подобни полезни инициативи, за да намалим ефекта на сивата икономика, а защо не и да го елиминираме напълно. Вярвам безрезервно в законовата уредба на България - просто трябва да я спазваме. Така ще имаме успешен бизнес, етична и лоялна конкуренция и най-вече - просперираща и богата държава.