Пътните фирми ще получат пари само ако не са участвали в корупция
Премиерът Кирил Петков заяви, че всеки договор за строителство и поддръжка трябва да бъде одобрен от парламентарната комисия

© ECONOMIC.BG / БТА
Проекторешението за изплащането на 655 млн. лв. към пътните фирми в страната ще мине през Антикорупционната комисия в парламента. Това заяви премиерът Кирил Петков на извънреден брифинг преди Коалиционния съвет, който ще събере лидерите на четирите управляващи партии, за да обсъдят теми, по които не могат да постигнат съгласие.
"Продължаваме промяната" ще направи предложение за засилен контрол на Народното събрание при разплащането с фирмите, "които в разрез със закона са извършили строителни дейности по времето на управлението на ГЕРБ".
По думите на премиера всеки строителен обект трябва да мине през ревизия от специалната междуведомствена комисия, създадена още през февруари и която разглежда договорите на пътищарите, като проверява съответствията между реално извършени дейности и финансовите претенции на фирмите.
Всяко плащане първо трябва да бъде одобрено от Антикорупционната комисия на парламента – прозрачно и видно за всеки български гражданин", заяви Петков.
Припомняме, че миналата седмица парите за пътните фирми станаха заложник на борбата между ПП и ИТН за гуверньор на БНБ. На практика Пътната агенция е с вързани ръце и не може да възлага дейности по ремонт и поддръжка на пътища в страната, без решението от НС, което да ѝ даде това право.
Това се налага заради сключените споразумения миналата година между бранша и бившия регионален министър Виолета Комитова, като стана ясно, че стойностите по договорите са надскачани в пъти. Според споразуменията текущите договори на фирмите се прекратяват в периода април-юни, но АПИ обяви новите обществени поръчки едва преди седмица. Така се оформя период, в който поддръжката на пътната мрежа ще бъде блокирана. Проекторешението предвижда този срок за прекратяване на договорите да бъде удължен до септември, за да има повече време Пътната агенция да избере новите изпълнители.
Петков заяви също така, че "никакви решения няма да бъдат взети по темата за Северна Македония и Украйна извън българския парламент", препращайки към изказване на лидерът на ИТН Слави Трифонов, че миниcтъp-пpeдceдaтeлят вoди cвoя външнa пoлитиĸa пo oтнoшeниe нa Ceвepнa Maĸeдoния, ĸoятo нe e ĸoopдиниpaнa нитo c Mиниcтepcтвoтo нa външнитe paбoти, нитo c ĸoaлициoннитe пapтньopи, нитo c Hapoднoтo cъбpaниe.
"Продължаваме промяната" няма да подкрепи кандидатът на "Има такъв народ" - Любомир Каримански - за управител на БНБ заради притеснения в биографията му, обяви още Петков. Той заяви, че ще информира коалиционните партньори на предстоящия Коалиционен съвет за решението на Андрей Гюров да оттегли кандидатурата си от надпреварата за важния пост във финансовата институция.
Андрей Гюров не може да си позволи да участва в избор, който заради разцепление в управляващата коалиция ще бъде решен от ГЕРБ и ДПС. Той не желае битката за БНБ да бъде спирачка за най-важните законодателни действия, които предстоят в следващите дни, като закриването на спецправосъдието и промени в Закона за съдебната власт", посочи Петков.
Според него няма пречка настоящият гуверньор да остане на поста си до обединяване на коалицията около общ кандидат. Петков заяви, че "не бива да се допуска борбата за постове да взима превес пред истинските цели на правителството.