Петролът достигна 130 долара
Очакванията на анализаторите са за достигане на много по-високи нива

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Цената на петрола сорт Брент достигна 130 долара, като в рамките на ранната азиатска сесия днес поскъпна с близо 10%. С близо толкова поскъпна и американският лек суров петрол, който към 08.00 ч. българско време струва 126 долара за барел. Подобни нива пазарите не помнят от 2008 г.
Рязкото поскъпване идва на фона на очакванията, че ядреното споразумение с Иран ще се забави, което ще остави петрола на Ислямската република по-дълго извън пазара. Инвеститорите калкулират и заявките на САЩ и европейските съюзници, че вече обсъждат забрана за внос на руски петрол.
Преговорите за съживяване на ядреното споразумение на Иран от 2015 г. със световните сили потънаха в несигурност в неделя след исканията на Русия към САЩ да гарантира, че санкциите, пред които е изправена заради войната в Украйна, няма да навредят на търговията ѝ с Техеран. Китай също повдигна нови искания, според източници на Reuters.
В отговор на исканията на Русия американският държавен секретар Антъни Блинкен каза в неделя, че наложените ѝ санкции заради нейната инвазия в Украйна нямат нищо общо с потенциалното ядрено споразумение с Иран.
Междувременно Съединените щати и европейските съюзници проучват възможността за забрана на вноса на руски петрол, каза Блинкен в неделя. Белият дом се координира с ключови комисии на Конгреса, които продължават напред със собствената си забрана.
В първите няколко минути на търговията днес и двата бенчмарка се покачиха до още по-високи стойности – за кратко Брент се търгуваше за 139.13 долара за барел, а WTI – при 130.50 долара.
И двата договора достигнаха най-високата си стойност през юли 2008 г. – Брент 147.50 долара за барел, а WTI – 147.27 долара.
Американските фючърси на бензина и дестилатите последваха скока на суровия петрол през първите няколко минути след отварянето на пазара в неделя, като се повишиха до рекордно високи нива.
Иран беше единственият истински мечи фактор, надвиснал над пазара, но ако сега иранската сделка се забави, бихме могли да стигнем до дъното на резервоарите много по-бързо, особено ако руските барели останат извън пазара за дълго“, каза Амрита Сен, съосновател на мозъчния тръст Energy Aspects.
Анализатори от JP Morgan заявиха, че тази седмица петролът може да скочи до 185 долара за барел тази година.
Русия изнася около 7 млн. барела на ден петрол и рафинирани продукти, или 7% от световните доставки. Някои доставки на Казахстан от руските пристанища също са изправени пред проблеми.
Анализатори от Bank of America казаха, че ако по-голямата част от износа на петрол от Русия бъде прекъснат, може да има недостиг от 5 млн. барела или повече, а това означава, че цените могат да се удвоят от 100 на 200 долара за барел.
На Иран ще му трябва няколко месеца, за да възстанови петролните потоци, дори ако постигне ядрена сделка, казаха анализатори.
Eurasia Group заяви, че новите руски искания могат да навредят на ядрените преговори, въпреки че все още поддържа шансовете за сделка на 70%.
Русия вероятно възнамерява да използва Иран като начин за заобикаляне на западните санкции. Писмената гаранция, позволяваща на Русия да направи това, вероятно е далеч извън сферата на това, което Вашингтон може да предложи в разгара на пълномащабна война в Украйна“, каза Хенри Роум от Eurasia Group.
Подкрепа на цените на суровия петрол оказа и затварянето на либийските петролни находища El Feel и Sharara, което доведе до загуба от 330 000 барела на ден, съобщи Националната петролна корпорация (NOC) в неделя. Либия, която е член на ОПЕК, е произвела около 1.2 млн. барела на ден суров петрол през 2021 г., според американските енергийни данни.
Старши американски служители пътуваха до Венецуела в събота за разговори с правителството на президента Николас Мадуро, за да определят дали Каракас е готов да се дистанцира от близкия си съюзник Русия.