Петролът отново поскъпва след 2-дневното потъване
Инвеститорите се опасяват за доставките заради очакваното ембарго на руския петрол

© ECONOMIC.BG / БТА
Петролът се повиши в сряда след спад от 9% предходните две сесии, пише Reuters. Инвеститорите все още се опасяват за доставките, докато Европейският съюз работи за получаване на подкрепа за забраната на руския петрол. Големите производители предупредиха, че може да има проблем да запълнят празнината на пазара, когато търсенето стане по-голямо.
Сорт Брент поскъпна с 2.4% до 104.9 долара за барел, докато американският лек суров петрол (WTI) се покачи с 2.3%, до 102 долара за барел.
Цените на петрола се понижиха в синхрон с пазарите на суровини и акции тази седмица заради опасенията от удара върху икономическата активност от продължителните COVID ограничения в Китай и рязкото повишаване на лихвите в Съединените щати.
Но предизвикателства има и пред предлагането. Европейският съюз предложи да наложи ембарго върху руския петрол, но това решение има нужда от единодушна подкрепа и беше отложено. Основен опонент е Унгария, но и други европейски държави изразиха опасения, че техните икономики могат да пострадат. България е сред тях.
Въздействието на ембаргото може да бъде ограничено, ако забраната бъде смекчена, за да облекчи притесненията на източноевропейските членове. Но анализаторите казват, че цените на петрола могат да се повишат още.
Дори ако някои от мерките бъдат облекчени е вероятно санкциите на ЕС значително да намалят вноса на руски петрол и рафинирани продукти от ЕС“, каза анализаторът на Commonwealth Bank Вивек Дхар, цитиран от Reuters.
Подчертавайки опасенията за доставките, министърът на енергетиката на Обединените арабски емирства Сухаил ал-Мазруи предупреди във вторник, че когато търсенето на гориво се възстанови от пандемията, членовете на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници (ОПЕК+) може да не са в състояние да посрещнат търсенето без допълнителни инвестиция.
Неговите коментари последваха забележките на министъра на енергетиката на Саудитска Арабия принц Абдулазиз бин Салман, че светът трябва да обърне внимание не само на ограничените доставки на суров петрол, но и на недостатъчния енергиен капацитет в по-общ план.
Ограничавайки пазарните печалби, доларът се задържа близо до 2-десетилетен връх преди отчитането на инфлацията, което прави суровия петрол по-скъп за купувачите, използващи други валути.